| bibi5961 a întrebat:

am un laptop Asus k50id dual core t4500, 3gb ram, nVIDIA geforce gt320m 1gb placa video dedicata si am urmatoarea problema, tocmai ce mi- am reinstalat windowsul / driverele si am instalat cateva jocuri care le foloseam si inainte (pes 2013, euro truck simulator 2, car mechanic) toate imi merg in reluare, au un lag atat de mare incat nici nu poti juca, chiar si in meniul jocurilor e acelasi lag. precizez si faptul ca i-am dat sa-si faca update windowsul si in acest timp mi se facea ecranul negru timp de 2-3 sec si apoi isi revenea, insa aveam mozila deschis in bara si cand voiam sa-l redeschid, nu mi-l deschidea, trebuia sa-l inchid si sa-l deschid iar. oare sa fie din cauza update-urilor care si le-a facut windowsul? win 7 ultimate x64 care l-am instalat avea review-uri bune, toti spuneau ca le merge foarte bine, deci nu cred sa fie o problema de la windows. i-am dat scanare cu kaspersky si Microsoft security essential si nu am nici-un virus. care sa fie problema? si care ar fi rezolvarea? multumesc!

10 răspunsuri:
| mariusmac85 a răspuns:

Buna ziua
Ai verificat daca merge pe 64biti? poate si ai probleme cu placa video
Eu unu iti recomand avast ca antivirus sau kav(kasperky)
Poate ca ai luat vreun virus
Da scanare online
Poate ai luat acele spyware-uri cu omiga-plus, mystartsearch, websearrch etc cauta sa descarci spyware hunter
S-au terminat toate update-urile de instalat?

| gelu1970 a răspuns:

Cu 3 gb ram trebuia sa instalezi un windows de 32 bit.
versiunea ultimate sau enterprise iti ingreuneaza laptopul sau pc.
e prostia ce o fac toti: ultimate suna mai frumos decat professional sau home premium.
update trebuie sa il faci, insa fara sa folosesti pc in timp ce isi face update. si trebuie sa intelegi ca actualizarile nu se vor instala in cateva momente.
in plus, inainte de a instala jocurile instaleaza complemente si programe necesare.

| bibi5961 explică (pentru gelu1970):

Da, tocmai am decis sa instalez un home premium insa dubiile imi erau daca sa instalez cel de 64 sau sa ma limitez la 32, insa deja mi-ai raspuns tu. si cred ca voi inchide de tot update-urile. ce zici?

| gelu1970 a răspuns (pentru bibi5961):

Eu am obiceiul sa fac update. intotdeauna e mai benefic sa ai un sistem operativ la zi. in plus am inteles ca esti gamer. multe instalari, si jocuri insusi au nevoie de actualizari importante. tu decizi. eu merg pe ideea de a instala macar actualizarile importante si necesare pentru un bun functionament.

| bibi5961 explică (pentru gelu1970):

Nu sunt chiar un gamer inrait, insa am dat peste 2-3 jocuri (euro truck simulator 2, car mechanic -foarte fain si fishing northern europe) care mi se par interesante si as vrea sa le joc, insa nu pot din cauza lagului. am instalat in seara asta win 7 home premium 86x si tot au lag (in afara de ultimul joc, insa cand am iesit din el am primit si un bsod cu eroarea nvlddmkm.sys).

| gelu1970 a răspuns (pentru bibi5961):

Bsod e dat de o incompatibilitate. atat a unui component pc cat si a unui program, driver, etc. intrucat tu nu ai schimbat nimic la pc si spui ca inainte nu ai avut probleme, posibil ca ai instalat un driver ce nu e compatibil. cand iti da bsod pe ecranul albastru, al doilea rand sus, iti scrie ceva cu litere mari. trebuie sa imi zici ce scrie. iti da timp sa citesti inainte sa se restarteze pc.
partea de lag poate sa fie de asemenea de la driverul graficii, lipsa unor actualizari tip Framework, configurare pc.

| bibi5961 explică (pentru gelu1970):

Am scris cu un post mai sus cum se numeste acea eroare. merci de info si mai astept pareri daca binevoiesti.

| gelu1970 a răspuns (pentru bibi5961):

Ceea ce ai scris mai sus nu e ceea ce afiseaza cu majuscule un blue screen of death

| bibi5961 explică (pentru gelu1970):

Data viitoare cand imi da, o sa notez si scriu aici happy

| Eduard619 a răspuns:

Updaturile facute de windows iti ingreuneaza computerul, al tau este deja destul de slab si cu acele updateuri ai facut o greseala cam mare happy