| Trepadusi_Vili_1976 a întrebat:

Salut am un laptop Asus x54h, procesor i3 2.1 Ghz, 4 gb ram, hard 750 gb si placa video amd 7800hd de 2gb etc.L-am lovit putin mai tare din greseala si acum nu se mai apride monitorul, decat beculetele de lang tachpad.M-am dus la un servis si au spus ca este arsa placa de baza, acum am incercat sa-l pornesc din nou dar nu se mai aprinde nimic.Va intreba daca chiar este placa de baza sau daca s-a miscat ceva procesor, ram etc?

Răspuns Câştigător
| CMV1994 a răspuns:

Trepadusi_vili_1976. Problema descrisa de tine indica intr-adevar o problema a placii de baza. Acum sa argumentez raspunsul daca ce-i de la service nu au facut-o. Laptop-ul tau are chip-uri integrate. Acestea sunt lipite pe placa prin niste bilute de cositor, (Bile BGA) Lovind-ul ai cauzat un soc care a dus la desprinderea uneia sau mai multor bilute fie pe partea de catre chipset fie placa de baza. Dar daca s-a intamplat asta nu exista nici o sansa de remediere a problemei deoarece daca s-a intamplat asta bilutele s-au desprins cu tot cu circuit. Ca sa intelegi despre ce bilute vorbesc: https://www.youtube.com/watch?v=s38vQxXv0GE doar in cazul in care crezi ca sunt aerian. Grija si cu hdd-ul s-ar putea sa-i fi cauzat ceva bad-uri. Bad-urile fizice sunt de asemenea ireparabile.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Placa de bază nu se duce de la șocuri, da în schimb ectanul, și hard-ul da.Deci de investigat ar fi ecranul care mai mult ca sigur trebuie înlocuit, chiar de nu e crăpat, ăi apoi un test de bad-uri fizice la hard disc.Bine aia e relativ ușor.Scoți hardul, îl pui într-un rack și cu un alt pc folosind Hdd tune îi dai scanare.Asta să zicem ca nu necesita intervenție în service autoruizat, daca ai rack și un alt pc.Dar cu display-ul, asta trebuie schimbat într-un service autorizat nu unu de cartier, unde probabil ai fost și tu de te-o mințit(nu cu intenție ci din incompetență). Succes

| CMV1994 a răspuns (pentru DeyCj):

Incompetent esti tu. Daca nu te pricepi in domeniu de ce dumnezeu prostesti oamenii care nu stiu?

| DeyCj a răspuns (pentru CMV1994):

Nu știu de ce mi-ai răspuns mie da în fine. Bilele BSA, real contacte cu cositor ce nu se dezlipesc de pe cipuri numai la supraîncălzire, și aia din cauza temperaturii ridicate, și aia se numește exfoliere de chip-uri. Testat și dovedit în practică nu de pe YouTube sau după ureche așa cum fac majoritatea ce cred doar ei că se pricep la asta. Probabil că la Toșibe și Sony vaio-uri(nu știu că n-am depanat de-astea) să se ducă, că să bine îs făcute da la cele mai de doamne-ajută cum îs Asus-urire și restul nu prea cred.

| DeyCj a răspuns (pentru CMV1994):

Bune că ești tu As.

| CMV1994 a răspuns (pentru DeyCj):

Trepadusi_vili_1976. Problema descrisa de tine indica intr-adevar o problema a placii de baza. Acum sa argumentez raspunsul daca ce-i de la service nu au facut-o. Laptop-ul tau are chip-uri integrate. Acestea sunt lipite pe placa prin niste bilute de cositor, (Bile BGA) Lovind-ul ai cauzat un soc care a dus la desprinderea uneia sau mai multor bilute fie pe partea de catre chipset fie placa de baza. Dar daca s-a intamplat asta nu exista nici o sansa de remediere a problemei deoarece daca s-a intamplat asta bilutele s-au desprins cu tot cu circuit. Ca sa intelegi despre ce bilute vorbesc: https://www.youtube.com/watch?v=s38vQxXv0GE doar in cazul in care crezi ca sunt aerian. Grija si cu hdd-ul s-ar putea sa-i fi cauzat ceva bad-uri. Bad-urile fizice sunt de asemenea ireparabile.