| Razvan18cl a întrebat:

Am un laptop Dell inspiron i3 1.9 ivy bridge, 4GB ddr3, 500 Gb, 1gb amd radeon hd, Si vreau sa-l duc in 8 gb rami. Ce trebuie sa fac? sa cumpar o placuta de 8 sau 2 identice de 4 si sa o inlocuiesc pe cea din el? Se poate adauga una diferita de cea din laptop? am inteles ca exista probleme daca placuta e pe frecventa diferita sau pe voltaj diferit? sau exista riscul ca placuta sa nu fie compatibila?

Răspuns Câştigător
| kamikaze3 a răspuns:

Pai nu are cum sa nu foe copatibile la frecventa pentru ca bios-ul le seteaa la frecventa cea mai mica dar iti sugerez sa cumperi 1 pentru ca o sa ai loc sa mai pui altele dar vezi daca o iei se 8gb sa fie de 1600hz or mai marey

1 răspuns:
| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Nu, nu merge sa adaugi o alta placuta diferita ca cea din laptop pentru ca va avea alta frecventa si nu-ti va merge. Mai era cineva aici care a spus ca a luat o placuta cu o diferenta diferita si nu i se mai aprindea pc-ul cand avea acea placuta! Deci nu! Nu te pune sa dai banii degeaba.