| Alexandrutu19930 a întrebat:

Salut am un laptop gaming cu procesor i5 12450H până la 4. 4Ghz 16gb ram placă video Nvidia GeForce RTX 3050 4gb, am o nelămurire legată de jocul red dead redemption2 jocul este dat pe ultra doar 3-4 setări sunt pe medium, este normal ca procesorul aă ajungă la 75 78 fe grade în timpul jocului după 2 ore de joc conatant? Foarte rare ori urcă peste 80 de grade și atunci scade foarte rapid iar la 75 78 și dacă am utilizat din memoria plăci 4075/4090 este riscul să se strice mai tapid dacă funcționează la performața maximă sau este normal să funcționeze așa?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Placa video nu se strica ca folosesti LOAD maxim, pentru ca nu o tii asa 16 ore pe zi de exemplu
iar procesorul lucreaza normal in acel range de temperatura, am spus cu alta ocazie anumite serii de procesoare sunt capabile la full load sa atinga +90 grade C fara sa se intample ceva rau!

| Caius96 a răspuns:

80*C este o temperatura normala pentru un procesor in timp ce lucreza, pana in 90 de grade nu mi-as face griji, pe acolo incepe degradare mai rapida a lui. Procesorul este facut sa lucreze, insa cu cat mai bine e racit, cu cat mai mult poti sa scoti din el. Daca vrei sa scazi temperatura, intereseaza-te despre sistemul de racire si schimba-l cu unu mai performant de cat acela pe care-l ai. Si o simpla revizie ar putea sa te ajute, ex. reinnoirea pastei termice.