| cristi2018 a întrebat:

Am un pc mai vechi care are un procesor de 2.8 gh dualcore model Intel pentium 4.
Problema e ca acesta lucreaza doar la 1.4 gh constant, nici a stress nu sare de 1.4 gh. Cum pot sa il fac sa mearga la maxim? (2.8gh)

Cine ma ajuta are Funda!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă zici că e P4 şi e un Pc mai vechi preci procesorul tău NU e dual core că e dual thread. Tehnologia Hiper thread unică Intel face ca un CPU Single core Pentium 4 să fie văzut ca un dual core, dar veci nu va lucra ca un dual core, ci doar va aloca hai să zicem un jomate de nucleu pentru fiecare operaţie(ceva de genul).
Deci în cazul tău nu cred că e vorba de un dual core.Succes

| mihai69 a răspuns:

N-am înțeles nimic. Specifică rogu-te CLAR tipul și modelul procesorului și al plăcii de bază pe care e pus.

| Jipa95 a răspuns:

Verifica voltajele din bios. Indicat ar fi sa ai peste 1.2V! Sau..descarca cpu-z si spune-mi care este voltajul procesorului in full load.

| CinevaNou a răspuns:

Ai umblat prin bios? ce windows ai?