| Yoniix a întrebat:

Am un telefon nou ( smart 4 turbo ) de o saptamana si observ ca se descarca cam repede, iar la incarcat ( de la 15% pana la 100% ) dureaza 2 ore si 40 de minute, uneori aproape 3 ore. Ce as putea face sa se descarce mai incet, normal, nu asa de repede si cum sa fac sa se incarce mai repede.

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Incarcarea depinde de incarcator. Bateria e de 1880mAh De la 15% la 100% sunt 85% = 1598mAh si la un curent normal de incarcare de 0, 5A, trebuie 3 ore (3h*500mA=1500mAh). Daca incarcatorul ar scoate mai mult, de exemplu 1A, atunci incarcarea s-ar face intr-o ora si jumatate. Daca se pune un incarcator mai puternic, iarasi s-ar putea sa nu fie bine, daca telefonul are circuitele proiectate pentru o incarcare mai lenta la 0, 5A si in plus, incarcarile mai lente fac ca bateria sa tina mai mult.

Apoi la descarcare, depinde de circuitele folosite si de programe. Daca se folosesc circuite mai noi, cu densitate mai mare de componente pe aceeasi suprafata, consumul e mai redus. Daca insa componentele sunt facute sa consume mai mult, bateria se descarca mai repede.

De exemplu, la acelasi model de procesor, Samsung galaxy grand 2 are baterie de 2600mAh si incarcator de 1A.

Prin urmare, e normal sa se descarce mai repede si sa se incarce mai greu.

Deci ca sa se incarce mai repede, nu prea se poate, un incarcator mai puternic nu s-ar potrivi cu circuitele de incarcare din telefon.

Ca sa se descarce mai greu, trebuie oprite 4G, nfc, bluetooth, luminozitate mai mica a ecranului, - tot ce nu se foloseste se poate inchide. Oricum, consumul cred ca nu se va reduce cu mult, iar in timpul unei folosiri intense, nu se poate face nimic, consumul ramane mare si bateria se va termina repede.

| Dllk_Bogdan_2002 a răspuns:

Pai ai putea sa sa iti cumperi o baterie noua sau sa iti instalezi o aplicați este asa ceva
Pliz funda

| catutzzuu a răspuns:

Pune-l la încărcat și lasa-l așa o zi întreaga... O sa se descarce mai greu după ce faci așa! big grin