| Alexu_Alexu_1996 a întrebat:

Am un vecin care vrea sa ii repar un calculator, si se plange ca procesorul sau este cam slabut si ma intreaba pe mine daca am unul mai bunicel.El are un Celeron 633mhz si am eu 2 procesoare Pentium 3 de 1ghz, pe socket 370.Procesoarele mele sunt functionale.Acum problema este ca atunci cand am facut proba la procesoare a innebunit calculatorul:incarca biosul, iar dupa aceea isi dadea mereu restart de fiecare data.Cand am pus la loc Celeronul mergea,dar nu mai lua Windows-ul,bine ca oricum trebuie schimbat, avea un XPsp3 pe el si m-am gandit sa ii bag 98 SE cu toate updateurile care se mai gasesc pe net.Intrebarea mea este:o fi devina procesoarele, sau placa lui de baza e atat de slaba incat nici un pentium 3 de 1000mhz sa nu duca? Placa lui de baza este un INTEL 139761 pe socket 370. M-am gandit sa ii pun un Pentium 3 fiindca este si de frecventa mai mare,plus ca Celeronurile dupa parerea mea sunt foarte slabe fie ele de generatie veche sau actuala, nu suporta multe tehnologii cum ar fi:Hiper-treding sau virtualizare hardware.

18 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

De parca ar folosi el virtualizarea... iar HT nu suporta nici P3-urile. Cu 150 RON max isi ia un P4 intreg.

| Alexu_Alexu_1996 explică (pentru KodrutZ):

NU,de fapt calculatorul asta il lasa copiilor ca se joace si ei ce vor sa il faca cum vor ei, fiiindca el are 2 calculatoare, cam aceeasi chestie doar ca la celalalt are proccesoril mai bun un Pentium 3 de 1, 3GHZ, ca altfel daca il avea doar pe asta sigur tot cu XP ramanea si se chinuia cu el, mai ales ca copiii cand descarca joculete din astea mici si ce mai fac ei pe acolo, toate le indeasa in partitia C, iar hardul e de 20 de giga la amandoua.

| KodrutZ a răspuns (pentru Alexu_Alexu_1996):

Mai bine le ia o tableta de 200 RON la cophii si nu mai consuma atita curent cu antichitatile astea de calculatoare.

| Alexu_Alexu_1996 explică (pentru KodrutZ):

Nu mai are posibilitatea sau cel putin asa cred eu fiindca acum o luna-doua si-a luat un Smart TV de la Samsung, a dat 23 de milioane parca, de unde sa mai ia unca un calculator, poate tot ca asta, acum pe bune.

| KodrutZ a răspuns (pentru Alexu_Alexu_1996):

Da' un TV de 10 milioane ce avea? De fapt nah, romanisme... numai la noi vezi ca isi iau idiotii teveuri cit tot venitul familiei pe o luna intreaga. straight face
P.S. E posibil sa aiba nevoie placa lui de un update de BIOS. Vezi pe site-ul producatorului ce procesoare suporta, nu e musai daca e socketul bun sa suporte si procesorul respectiv.

| Alexu_Alexu_1996 explică (pentru KodrutZ):

M-am uitat aseara pe site-ul Intel ca sa ii i-au ultimele drivere, si n-am gasit nimic pentru model asta(l-am scris in intrebare), de aceea am apelat la voi, care sa fie buba? Procesorul sau placa?

| KodrutZ a răspuns (pentru Alexu_Alexu_1996):

Placa probabil varianta de BIOS, cum ziceam. Poate doar chipsetul e asta iar placa e produsa de altcineva. Nu stiu exact, ca nu o am in fata.

| K0sti a răspuns (pentru Alexu_Alexu_1996):

Procesoare nu sunt compatibile cu placa! Simplu! Nu le vede bios-ul! Sau le vede prost!

| AlexL28 a răspuns:

Ai dreptate, Pentium e o generatie mai buna ca si Celeron big grin

| Eclipse a răspuns:

Destul de vechi pc-ul lui, ar fi bine sa-i spui sa stranga niste bani si sa-si cumpere unul nou, nu mai are rost sa se chinuie cu componente vechi si daca nu este o persoana impatimita dupa jocuri, ar putea sa-si cumpere un pc la un pret foarte decent.

| VladPătrașcu a răspuns:

Calculator antic! Evul mediu. Tu iti dai seama ca ai pus mana pe o piesa de muzeu? Eu am un calculator din 2001 si are 1GB Ram procesor dual core 2, 5 GHz si placa video 256bits. Daca tot se plange ca e slabut recomanda-i sa schimbe tot calculatorul, deoarece cu procesorul ala vechi care sta pe o placa de baza veche care are o sursa veche si ram mic, nu o sa ii mearga nici un program sau daca ii merge, sacadeaza. PS: Sigur are ceva stricat la el ce nu merita schimbat/nu se mai gaseste, explica-i situatia. Poate tu cand ai bagat procesoarele tale nu aveau socket ca ale lui sau poate placa de baza facea conflict si nu suporta procesoare "mai mari".

| Alexu_Alexu_1996 explică (pentru VladPătrașcu):

Asta i-am spus si eu, mai intai i-am spus sa bage un Windows mai vechi pentru ca Xp-ul consuma tot, la calculatorul lui, cu greu l-am convins sa ma lase sa ii bag 98, sau daca nu vrea i-am spus mai bine daca vrea un Windows mai bun sa maiba, atunci sa schimbe si calculatorul, dar deocamdata ramane cu asta.In ceea ce priveste Socketul, toate sunt pe PGA370, altfel cum crezi ca il bagam pe placa, daca nu corespundea socketul?

| KodrutZ a răspuns (pentru VladPătrașcu):

Ia zi-ne tu ce procesor dual core si placa video pe 256 de biti ai din 2001. Nu de alta, dar chiar is curios.

| VladPătrașcu a răspuns:

256 Mb si am un athlon de 2, 5 GHZ

| VladPătrașcu a răspuns:

Nu e dual, m-am incurcat

| Perusul a răspuns:

Spune-i sași cumpere un pc nou

| Alexu_Alexu_1996 explică:

Oricum,nelamurirea mea ata este si asta vreau eu sa rezolvtonguerocesoarele astea ale mele Pentium 3 sa nu mai fie bune si sa ma fi inselat eu, pentru ca eu am mai avut 2 calculatoare din acestea si s-a ars sursa si mai multe chestii in ele si am zis sa scot ce stiam eu ca ar mai fi bun,ca daca aveam la ce le testam eu acasa, sau nu suporta placa lui de baza? Repet, toate procesoarele si ale mele si al lui, si placa de baza sunt pe socket 370, special pentru procesoare de genul asta, de ce n-ar merge?

| Alexu_Alexu_1996 explică:

Intr-o zi cand stateam de vorba la gard cu un copil de-al sau i-am spus si lui ca mai bine ar schimba tatal lui Windows-ul sa nu se mai chinuie cu XP, si mi-a zis chiar asa:,, Lasa, ca oricum mi-a ziis tati ca mai tarziu o sa cumpere Windows 7".Imi venea sa si rad cand l-am auzit.Cum dracu sa pui Windows 7 pe asa ceva? Abia inacape Xp pe ala si ala asa doar Windows si Driverele instalate si se taraie ca naiba, cum sa incapa 7 pe asa ceva? Dupa aia i-am zis ca daca vrea sa cumpere Windows mai nou mai bine cumpara si alt calculator, ca degeaba o face daca nu cumpara alt calculator.