| HomerTheSolider a întrebat:

Am urmatoarele specificatii la pc :
CPU : Intel i5-4440
Memorie : 8 gb ram
Placa video : Nvidia GeForce GTX 760
Motherboard : G1 Sniper B5
Daca as vrea sa-mi fac "upgrade" la pc, ce componenta ar trebui sa inlocuiesc? ( si ce ar trebui sa-mi iau in locul ei )

Răspuns Câştigător
| SnowMc a răspuns:

Placa video. Nu ai face rau sa mai astepti 2 3 luni ca vor iesi GTX 1080 si 1070 si pretul la restul vor scadea. Iti poti lua lejer atunci un GTX 970 sau 980 si cu ce procesor si rami ai, cativa ani numai ai probleme.

8 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

La ce ai mai vechi prin el. probabil la procesor ţi-aş sugera un i7 şi la placa video una de 4gb.

| KillaNoFilla a răspuns:

Cu specu asta nu poti sa joci orice maxed pe 1080 p?
Placa video as zice.

| Bogdan549 a răspuns:

Depinde ce iti trebuie. Daca vrei sa mergi pe jocuri eu ti-as sugera sa nu te grăbești si să mergi pe un gtx 1060 daca va aparea

| derEinzelgängerWolf a răspuns:

Ai scris intrebarea doar sa te dai mare cu ce PC ai? La gaming ajunge si un i5 deci mai poti pune memorie ram si eventual peste vreun an schimba placa video.De preferat un gtx 970, sau daca iti permiti gtx 980.Si procesorul face parte dintr-o generatie mai veche dar pana una alta il mai poti tine inca 1-2 ani, ca la gaming placa video conteaza cel mai mult! Bafta!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru derEinzelgängerWolf):

Daca avea 2 sau 3 GTX 980 ti mai intelgeam ca se da mare dar asa? Cam aiurea.

| SnowMc a răspuns:

Ce sa zic, procesorul il mai tii lener 2-3 ani( oricum daca vrei sa schimbi procesorul trebuie sa inlocuiesti si placa de baza) poti face upgrase la 16 gb ram ( ai grija sa aiba acelasi tip de memorie (ddr3, ddr4) si aceeasi frecventa(1333, 1600,1866 etc), si poate, daca vrei gaming la rezolutii maxime si detalii ultra, poti merge pe un gtx 960 strix oc care e vreo 900-1000 de lei sau gtx 970 care este placa video cu cel mai bun raport calitate pret)

| HomerTheSolider explică:

Mersi pentru raspunsuri, si nu am vrut sa ma dau mare doar eram curios, daca era sa-mi fac un upgrade, pentru ce ar trebui sa ma orientez. ( nu vreau sa-mi iau ceva chiar acum, de acea am si zis " daca as vrea sa-mi fac...")

| HomerTheSolider explică:

Mersi tuturor pentru rasupunsuri. O sa ma interesez pentru un GTX 970 in viitor probabil.