| ThinkDifferent a întrebat:

As dori sa imi fac un Pc prin piese. Ce as putea sa aleg? As vrea sa il folosesc mai mult pentru Gaming decent.
Buget 2.500 Ron.

14 răspunsuri:
| VladyXR a răspuns (pentru bogdan324):

Ce paleta i arati tu acolo ma? :))
e cu 200 lei mai scump dar
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1123517/

| bogdan324 a răspuns (pentru VladyXR):

Eu i-am facut un sistem fix in bugetul lui, in plus acel pentium dual core este putin mai bun ca acel fx 6300 in jocuri si consuma mai putin curent, poti sa te uiti la benchmark-uri si o sa vezi ca am dreptate, i-am mai pus si un SSHD care este semnificativ mai rapid ca un HDD normal, carcasa aia care o arati tu nu are cine stie ce aerisire mai ales in zona hdd-ului, ceea ce ar duce la stricarea hardului peste un timp si performanta scazuta in jocuri.Singura diferenta este ca tu ai pus o placa video putin mai buna, dar si mai scumpa.Per total eu zic ca am facut un build decent pentru el.

| CookieFace a răspuns (pentru bogdan324):

Voi acolo ati pus placi video care sunt mult prea performante pentru procesoarele specificate, astfel rezultand la un bottleneck
(sistemul nu beneficiaza de toata puterea componentelor).
Mai ales tu bogdan, cu placa aceea video si cu pentium dual core...n-ai treaba.Zic sa cauti ori o placa mai slabuta dar care nu depaseste procesorul, ori schimbi procesorul cu unu mai puternic.

| bogdan324 a răspuns (pentru CookieFace):

Unchimiu are un pentium g3220 si un gtx 760 si nu am vazut niciun bottleneck in niciun joc, iar el are o placa video mai performanta, chiar daca ar fi bottleneck ar fi foarte mic, dar in jocuri fii sigur ca pc-ul in general isi face treaba cu brio, in plus acel fx 6300 nu prea isi merita banii chiar daca e hexacore, am avut parte de un fx 6350 care e putin mai bun si am avut numai probleme cu el, atat in jocuri cat si cu temperaturile, stabilitatea in overclock, acel procesor este extrem de pacatos, degeaba are 6 nuclee daca nu au putere mare individual[pe fiecare nucleu un parte],cel putin intelul este foarte stabil,nu ai probleme cu el in viitorul apropiat,se mentine destul de rece, jocurile ruleaza foarte bine chiar daca este un dual core, in plus este si mai ieftin, daca ii faci si un overclock pana in 4, 7GHz cu un cooler bunicel pot sa zic ca in unele jocuri ai un fps aproape la fel de bun ca un i5/i7.

| CookieFace a răspuns (pentru bogdan324):

Ok...sa zicem ca ce spui tu este adevarat, dar majoritatea jocurilor cer un procesor quad core ca si cerinta minima.Degeaba are Intel dual core x, x Ghz ca nu se compara cu quad/hexa/octa core.

| bogdan324 a răspuns (pentru CookieFace):

Asta nu este o regula, am vazut cum ruleaza watch dogs, un joc prost optimizat, pe un core 2 quad q6600 de 2, 4Ghz si gtx 760, ruleaza bine doar daca pui setarile pe medium si rezolutie 1366x768, dar chiar si atunci se mai blocheaza cateodata, in schimb cu un pentium g3220 si gtx 760 am vazut ca ruleaza mult mai bine, multe setari fiind puse pe high, unele pe medium si rezolutie 1920x1080 fara antialiasing, framerate-ul era de 30-55 fps, si tine cont ca e procesor dual core, cam asa e si acel fx 6300, dar el este ceva mai bun ca acel q6600 in jocuri.

| VladyXR a răspuns (pentru bogdan324):

Tu ai habar ce e FX 6300? Procesoarele pentium sunt deja vechi si nu mai sunt la moda,FX e pentru editing/games nuclee mare,tu nu vezi aerisire? e chiar in fata,ti-am vazut comentariile mai jos, si tot ce zici e tot aiurea
tu ai habar ce-s nuclee? credeai ca procesorul foloseste toate nuclee? nu
le foloseste pe toate doar in streaming/editing, in games niciodata nu le folosesc pe toate, pentru ca nu are nevoie, intelegi?
tu ai habar ce sistem iti trebuie pentru 4.7 ghz? nu chiar coler perfomant, iti trebuie si sistemul cu apa, asa fara apa ajunge 60 grade in idle, chiar si in gaming 80, placa 660 cere un procesor mai puternic gen un i3 2120
dupa cum am zis procesorul FX nu foloseste toate nuclee pentru ca nu are nevoie,nu se incalzeste sau gen stress,e bun pentru streaming,nu chiar se mentine rece,carcasa nu duce nici-un defect, mai informeaza-te, carcasa ta nu are aerisire in fata, si asa e de rau, oricum per total nu e bun configu.p

| VladyXR a răspuns (pentru bogdan324):

Dar stii dc merge bine? Il forteaza sa lucreze la maxim, ceea il strica, nu e recomandat is foloseste toate proprietatile sa lucreze, gen cum ar fi am vazut asa o avertizare cand fortam placa video
This program solicit your grapichs card and give artefacs and problems

| bogdan324 a răspuns (pentru VladyXR):

Cred ca visezi, nu iti trebuie watercooling sa ajungi la acea frecventa pe acel pentium, pentiumurile astea haswell nu sunt vechi, pentium g3258 este putin mai bun ca un i3 2120 deci duce placa fara probleme, nu am vazut vreun fx 6300/6350 care sa nu se incinga in jocuri chiar si cu un cooler decent, iar daca un fx 6300 nu foloseste toate nucleele in jocuri,degeaba il ai, la capitolul streaming/editing da, este mai bun, dar baiatul vrea pc de jocuri, nu de editing.

| VladyXR a răspuns (pentru bogdan324):

#Punct.

| VladyXR a răspuns (pentru ThinkDifferent):

Bun,mai adaugi 4 gb ram pe viitor.