| b1nDerR a întrebat:

Salut,as vrea niste sfaturi vreau sa imi dau update la procesor si poate placa video si as vrea sa imi spuneti ce ar fi mai bine. Buget 900 ron.Am un procesor ff slab ce trebuie schimbat si as vrea un i5 dar ca placa video am un ati radeon 4850 si nu e prea buna nici asta si ma gandeam ce sa facsa imi iau un i5 si sa las placa asta video sau sa iau un Intel core 2 quad q6600 si as putea sa mai iau si o placa video nVIDIA gtx 750 ti in acelasi buget.Ce sa aleg?

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

La bugetul ăsta ai șanse slabe ca upgrade-ul să reușească, deoarece numai un procesor de la i5 în sus costă cam 800-900 ron, la care se adaugă și placa video ce pleacă de la 500 ron în sus, și desigur ca sistemul să funcționeze optim, ai nevoie și de o sursă de alimentare conformă, ce pleacă de la 150 ron în sus. Dacă vrei upgrade hardware atunci primul lucru ce trebuie s-l știi este dacă placa ta de bază suportă procesoare i5 sau mai bune, și dacă aceasta are magistrală PCI express v3 și apoi să dispui de un buget de minim 1300 ron, deoarece upgrade-ul va fi pe Intel, iar componentele sunt mai scumpe.Succes

| IonutIoni123 a răspuns:

Upgrade nu update, e o diferentawinking

| RRaauull a răspuns:

Eu zic sa-ti iei o unitate noua.Iti garantez ca ieși mai ieftin așa.Am cumpărat și eu la 1000 de lei și merge foarte bine (are 2 ani). Varianta ta costa vreo 1300-1400 lei, așa ca te sfătuiesc sa o alegi pe a mea. Funda?

| b1nDerR explică:

Lupudepenet, eu am zis sa iau doar un i5 sau sa iau un quad q6600 si o placa vid. Nvidia gtx 750 ti si v-am pus sa alegeti.E asa greu de inteles?

| TechGuyTpu a răspuns (pentru b1nDerR):

Eu recomand mai intai procesoru. Daca schimba placa video, ea nu va putea rula la performante maxime deoarece procesorul o tine in loc.Asa schimbi cu un i5 care este si de viitor iar apoi cand mai faci bani un gtx 750ti pui si placa.