| meinteil a întrebat:

As vrea sa imi montez un sistem de supraveghere in curte insa am inteles ca trebuie cumva niste autorizatii?
Si as dori va rog sa imi recomandati un kit ok cu camere infrarosii si DVR bunicel cu link daca se poate.
Multumesc

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu iti trebuie nicio autorizatie.
Prin modificările aduse Legii nr. 333/2003 de către Legea nr. 187/2012, infracțiunea de la art. 58 s-a modificat fiind sanctionata doar instalarea in scop comercial de sisteme de alarmare, fara a detine licenta.
Astfel, daca instalezi astfel de sisteme in regie proprie pentru siguranta domiciliului tau sau spatiului tau comercial nu este nicio problema, atat timp cat nu te apuci sa instalezi la altii contra-cost.
Totusi, ce ti-am prezentat mai sus nu te scutește de unele obligatii reglementate de Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu caracter personal. Gasesti instructiunile la ei pe site.
Iti enumar cateva:
- Mentionarea vizibila a faptului ca spatiul este supravegheat video astfel încat sa vadă acest lucru (asta cred ca-i doar pentru societati comerciale).
- Stocarea înregistrarilor o anumita perioada de timp, inclusiv pentru a le pune la dispoziția organelor de urmărire penala dacă se impune.
Vezi pe acolo ca poate sunt si pentru persoane fizice.
Bafta!
http://www.spy-shop.ro/......erior.html