| Alexutzu_Alex_1980 a întrebat:

Salut.As vrea sa imi schimb pc-ul in 64-bit dar nu stiu cam la cat ar ajunge pretul si daca PC-ul meu il suporta.
PC-ul meu:

Ram: 2GB

Processor: AMD Phenom(tm)II X2 550 Processor 3. 10GHz

32-bit Operating System

Rating: 5.3

Deci intrebarea mea este: As putea sa imi schimb windows-ul in 64 bit? Daca da, puteti sa imi spuneti si pretul?
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Sistemele de operare pe 64 de biti sunt mancatoare de RAM, deci cu 2Gb de ram nu prea te descurci, o sa iti ''manance'' efectiv din RAM, si nu prea vad motivul pentru care vrei sa te muti pe 64? Poate doar daca vrei sa-ti recunoasca mai mult de 4Gb ram, pentru ca sistemele pe 32 de biti nu recunosc mai mult de 3, 6Gb, deci esti ok pe 32de biti. pretul? de la 500 de lei in sus, asta daca vreo o licenta ''reala'' nu piratata.

| Alexutzu_Alex_1980 explică (pentru Frank51):

Pai eu ma mut pe 64-bit deoarece unele jocuri (Battlefield 4, Call of Duty Ghost) imi cer 64-bit.

| Frank51 a răspuns (pentru Alexutzu_Alex_1980):

Ei bine, aici depinde ce placa video ai, si daca ai o placa video bune(spre exemplu de la HD7770 sau GTX750 in sus) nu o sa ai probleme, dar totusi e destul de putin RAM, mie de exemplu in idle consuma 40%. (32 bits)

3 răspunsuri:
| RaduDanut a răspuns:

Te asigur ca o sa iti mearga.Eu am Windows 7 Ultimate 64 bit si calculatorul meu nu e asa de performant ca al tau.Am procesor Intel Dual Core 1.80 Ghz, placa video nVidia GeForce 7200/7300 GS si 2GB RAM.