| DraaaagooooS a întrebat:

Salut astazi mi-am achizitionat un pc nou pc si el are instalat Linux Ubunut si as vrea sa instalez windows 7 sau 8 sau altul pentru ca nu stiu sa il folosesc linx-ul si faza este ca nu imi merge... am un cd cu win xp. si am zis sa iau win xp si dp ma descurc eu sa iau win 7 faza e ca win xp merge tot ok bootabil totul merge bine si imi da un fel de blue screen cum ca ar fi virusat cd si nu ma lasa sa instalez. iar win 7 direct dp pc nu ma lasa sa il instalez. imi da o eroare : "Oops! There was a problem running this software. unable to locate program. e win 7 si am facut imaginea la el cu un program preinstalat de la linux deci cum ar trebui sa imi fac alt windows daca nu merge?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru xp probabil nu iti recunoaste driverele de sata de la hdd, e ceva comun.

cum crezi tu ca un linux iti va permite rularea unui executabil de windows? Nu asa se instaleaza windows ul ci un cd bootabil

| DraaaagooooS explică (pentru suntserios):

Am CD Bootabil doar la windows xp. si na dar probabil o sa bag alt pc o sa fac un dvd bootabil cu windows 7 si sper ca va merge.

| mcarstea2000 a răspuns:

Incearca si cu un stick bootabil si daca merge se va instala si mai repede. Stiu ca Microsoft are un program pe site cu care montezi foarte usor o imagine a Windows-ului pe stick. Incearca si asa si apoi anunta-ne.

| Razvan_Ioan_Olariu_1989 a răspuns:

Salut..in cele mai multe cazuri au o protecție activata din BIOS pe care trebuie sa o opresti si după aceea poți sa instalezi orice Windows fără probleme. Nu uita sa ștergi vechea partitie cu Linux si sa faci altele noi.

| DraaaagooooS explică (pentru Razvan_Ioan_Olariu_1989):

Man dar windows xp merge pana cand sscrie windows xp setup atunci se opreste si da un fel de blue screen si scrie ca e virusat... ceva de genul