| Cristi031001 a întrebat:

Salut.Astazi mi-am luat o placuta de 4 gb ram pentru pc dar cand am pus-o imi arata 3, 25 gb ram.Si mai am o placuta de inca 1 gb ram pusa.In total trebuia sa am 5 dar am doar 3, 25. Ajutati-ma va rog.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate si la Windows pe 32 bit.
Citeste pe aici: http://dan-blog.ro/......s-7-32-bit

| AlexanderAdrian a răspuns:

Trebuie sa ai windows 7 pe 64 biti. Nu stiu daca xp-ul pe 64 biti vede 4Gb.

| K0sti a răspuns:

Si nu ai aflat pana la ora asta ca numai sistemele de operare pe 64 vad mai mult de 3 GB?

| Cristi031001 explică (pentru K0sti):

Adica trebuie sa am windows pe 64 de bit?

| S3bastiaNN a răspuns (pentru Cristi031001):

Eu stiam ca mai mult de 4 GB nu vad. Sigur nu iti zice ca ai 3, 25 GB Ram liberi din 6 GB, adica 2, 75 GB sa fie ocupati.

| K0sti a răspuns (pentru Cristi031001):

Pai nu spusai asa?

| al3xander a răspuns:

Iti trebuie un windows x64 (64 de biti) ca sa poti folosi mai mult de 4GB RAM. iti recomand Windows 8.1 (indiferent de versiune, important e sa fie pe x64). poti sa pui si Windows 7 x64 insa Windows 8.1 e mult mai rapid in ciuda faptului ca arata mai aiurea cu interfata Metro.

| marian5693 a răspuns:

Daca ai un windows pe 32 biti nu o sa iti recunoasca toti ramii(daca ai peste 3.5 gb). Ar trebui sa iti instalezi un windows pe 64 biti ca sa ti-i recunoasca pe toti si sa-i foloseasca.