| DAVIDANDREI222 a întrebat:

Salut! Azi am aflat că placa mea video a murit. Eu am pe procesor una integrată. Ce pot face să o activez pe aceea? Dacă scot placa dedicată, va porni automat cea integrată?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca o sa scoti placa ce spui, tot ce se poate sa nu se activeze singura cea din procesor, pentru ca e setat in Bios sa plece placa ce spui ca s-a ars.
Intri in Bios, acolo sigur poti intra si setezi pe cea integrata in procesor.
Cum faci asta? In Bios se intra apasind vreo 2 taste in acelasi timp, ceva taste F, nu stiu exact la tine care trebuiesc apasate, asta imediat cum ai apasat butonul de pornire, rapid apesi asa intruna cateva taste F, F2+ F10, ori ceva genul asta, depinde de fiecare calculator.

In Bios nu stiu exact unde anumne, nu am mai folosit calc cu wind de mult timp, cauti si tu pe acolo la placa grafica.
Ori te uiti pe Youtube, gaseste ceva video in care sa iti arate ce se face si cum se face, apoi faci si tu la fel.

| VoidEternal a răspuns:

Da, o să meargă cu cea integrata dacă îți conectezi monitorul la mufa video de pe placa de baza. VGA, dvi, hdmi, display port, ce ai tu. Poți scoate și placa video defecta din PC, uneori chiar dacă e defecta îți mai consuma curent de pomană.

| UserRo10 a răspuns:

Daca ai PC scoate cablul din GPU si baga-l in placa de baza.
Daca ai laptop trecerea se face automat