| specialistu1997 a întrebat:

care este diferenta dintre informatica si informatica aplicata.Ce inseamna fiecare si ce anume studiezi la aceste obiecte.Ce este mai bine sa studiezi informatica sau informatica aplicata?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Informatica simpla inseamna programare generala, in generela tot ceea ce tine de programarea unui calculator.
Informatica aplicata reprezinta un fel de specializare in informatica intr un anume domeniu, spre exemplu folosirea informaticii in realizarea proiectele in instalatii sau constructii etc

| AshWorld a răspuns:

Ce inseamna informatica aplicata e destul de sugestiv.
Http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science
Vei intelege din structura facuta pe Wikipedia.
Daca vrei doar programare, creare de software, te intereseaza informatica, implicit o facultate de Mate-Info, dar la care poti face si ceva informatica aplicata, insa nu ca lumea.
Daca le vrei pe amandoua servite bine, urmezi o facultate de Calculatoare si Tehnologia Informatiei - CTI, care presupune si insusirea de cunostinte de hardware.

Hai sa-ti dau un exemplu: Facebook.
Realizarea site-ului in sine presupune cunostinte de informatica(programare Web). Realizarea acelui mecanism de recunoastere faciala in poze presupune niste cunostinte de informatica aplicata(computer vision-face recognition; asta presupune aplicarea unor algoritmi matematici destul de stufosi intr-un anumit limbaj/mediu de programare).