| RoyDupuis a întrebat:

Care este diferenta intre Laptop si un Notebook?

Răspuns Câştigător
| Λησηумσцѕ a răspuns:

Putem spune ca netbook-urile sunt niste laptop-uri mai mici si mai usoare, cu autonomie si preturi mai bune, dar performante oarecum limitate. Se descurca de minune cu navigatul pe internet, vizualizarea de filme (chair si HD ready) sau aplicatiile gen editoare de texte, pe scurt, aplicatii uzuale pentru un utilizator mediu, insa nu mai mult.
Laptop-urile pe de alta parte sunt mai puternice. Exista versiuni care iti permit sa te joci jocurile de ultima ora si sa rulezi cam orice aplicatie, dar ele sunt in general mai mari, mai butucanoase si mai scumpe. Iar cele care ofera cu adevarat autonomie si aspect sunt chiar extrem de scumpe.
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Λησηумσцѕ):

Si pentru un utilizator mediu cum spui tu (ce face omul de rand zi de zi), cam la cat ar duce un astfel de Notebook, sau ce ai recomanda tu...

| Λησηумσцѕ a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu iti recomand laptopul. Laptopul este mai performant si este mai mult dedicat jocurilor, filmelor etc. Pe cand notebook-ul este tot ca un fel de laptop mai mic, mai slab care il folosesti mai mult la birou, sa scrii un mail, sa vorbesti pe messenger, etc.
Chiar daca laptopul e mai scump iti zic eu ca merita toti banii.winking

| hp8510p a răspuns (pentru Λησηумσцѕ):

Laptop=Notebook.E tot aia.Ai confundat netbook-ul cu notebook-ul.Netbook-ul este mai mic.Si mai sunt ultrabook-urile cu performante maricele dar subtiri/usoare.

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Un laptop poate Între notebook și laptop nu există nicio diferență. Ambele definesc același tip de echipament și anume un computer portabil. Termenul de notebook a apărul la începutul anilor ’80, când au apărul primele computere portabile care aveau ecranul rabatabil și, așadar, se deschideau precum o carte sau un caiet. Cu timpul, computerele portabile au devenit mai subțiri și mai ușoare, la fel ca un caiet (notebook). Ultrabook-ul este o nouă „rasă" de laptop/notebook, care definește mai multe caracteristici noi precum prezența unităților de stocare SSD (solid state drive), încărcarea sistemului de operare în doar câteva secunde și revenirea aproape instantanee din stand-by. Termenul de ultrabook a fost popularizat de Intel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Multumesc frumos!