| Cata9lin a întrebat:

Care este mai bun xbox 360 sau ps3... Care are controlul mai bun... La care sun jocurile mai ieftine... Avantaje și dezavantaje.

Dau funda :£D

Răspuns Câştigător
| tiberida a răspuns:

Buna.
Pai daca e sa incep cu argumente, ok big grin
Pretul : Pretul pentru un Xbox 360 in Romania incepe de la 800 la 1500, dar ai mai multe variante, cu hard disk mai mare, cu kinect. Playstation 3 pe deoparte este mai scump, si nu are prea multe variante, pretul incepand de la 1100 la 1600, dar este foarte bun pentru distractie, avand un player blu-ray incorporat. Mentionez ca cel mai ieftin xbox 360 are in dotare 4 Gb pe hard, in timp ce playstation 3 are de 40x mai multwinking
Castigator: Ambele

Puterea de procesare: Xbox 360 este cu un an mai vechi decat playstation 3, asta insemnand mai putina putere. Cateodata jocurile pot face diferenta unele fiind jucate extraordinar pe cate o consola, insa consolele au aproximativ aceeasi putere de procesare.
Castigator: Ambele

Selectiile de jocuri: Ambele console au o colectie gigant de jocuri, iar unele titluri de xbox 360 sunt valabile si pentru PS3.
Castigator: Ambele

Otiuni multimedia: Cum am spus si la inceput, Microsoft s-a retras din "razboiul multimedia" in timp ce Sony a adaugat un player blu-ray ps3-ului.
Castigator: PS3

Servici Online: Xbox 360 are serviciul Xbox Live iar PS3 are PlayStation Network, ambele sunt extraordinare, dar pe PS3 poti sa deblochezi mai multe decat pe Xbox, plus ca totul este gratis in timp ce Xbox cere o suma pentru jucatul online.
Castigator: PS3

Control: In categoria controlului Xbox 360 castiga, avand kinect-ul care este mult mai bun decat Playstation Move. In domeniul joystick-urilor, cel de xbox este mai bun pentru shootere si sta mai bine in mana adultilor, se incarca cu baterii care costa ceva bani, in timp ce cel de ps3 nu necesita baterii avand un stand de incarcare, este potrivit pentru tineri. Ambele avand control wireless.
Castigator: Xbox 360

Castigator Final : PS3
Chiar merita sa cumperi un PS3, in plus durata de viata este peste 4 ani fara supraincalzire, in timp ce sistemul prost de aerisire al xbox-ului ii face probleme, durata maxima de viata fiind aproape 2 ani.

8 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Xbox 360.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, In primul rand toate jocurile in voga si noi sunt pe Xbox, deci iti recomand XBOX 360, dar pentru a juca modul Multiplayer trebuie sa platesti XBOX LIVE pe cand pe ps3 e gratuit iar pe xbox poti instala pe hdd.

| edy45svmag a răspuns:

Cel mai bun este xbox 360 pe care poti juca jocuri noi dar pe ps 3 nu prea.Controlul este mai bun la xbox 360 si jocuri la pret nu difera fata de cele pe ps 3.La mana a doua pe olx gasesti jocuri undeva la 20 lei 30 lei iar noi 90.

| Alexa07Alexa a răspuns:

Nu prea iti pot spune care este mai bun. Sunt plusuri si minusuri.

PS3 +Multiplayer Free
XBOX- Taxa pentru MP

PS3 - Nu toate jocurile pot fi instalate pe HDD
XBOX + Toate jocurile pot fi instalate pe HDD

PS3 + HDD inclus
XBOX - Trebuie cumparat un HDD separat

PS3 - Controller mai micut si nu prea comod
Xbox Controller mai mare si mai comod

PS3 = XBOX --- La capitolul grafica

Și la jocuri sunt cam la fel.

| ubox7007 a răspuns (pentru Alexa07Alexa):

Depinde de HDD, exista xbox-uri cu hdd inclus de asemenea si PS-uri cu HDD 4gb, numai pentru salvari

| Alexa07Alexa a răspuns (pentru ubox7007):

Depinde de așteptările și bugetul fiecăruia. Eu as opta pentru un Xbox one happy

| ubox7007 a răspuns (pentru Alexa07Alexa):

Pai si eu as opta pentru generatia urmatoare, eu sincer as opta pentru PS4 numai pentru god of war, dar si xbox one are son of rome+kinect + chestilea alea care au deaface cu tv-ul, in fine adevarat xbox one este pentru tot ce poti face pe un tv. Numai ca are si minusuri, dar na... cine nu are, oricum ziceam doar ca si ps3 are si nu are hdd exact ca x360, eu am avut xbox360 "elite" adica varianta pe negru si corpul acela "fat" cu HDD de 120gb, dar l-am vandut si am pus ceva bani pentru altele si am devenit pc gammer. #MasterRace

| Cata9lin explică:

Puteți sa-mi recomandaț un ps3. Dar să aibă un joc cadou fifa 14 sau 15... Gta 5 până în 1300 lei