| MrHello a întrebat:

Care placa video este mai buna impreuna cu procesorul amd FX-8310 si 8 giga ram :

Amd radeon r7 240
Nvidia geforce gtx 550 Ti

FUNDA

14 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Gtx 550ti. Dar chiar si asa este o placa video cam slaba iar in anumite jocuri te va trage foarte mult in jos. Eu unul personal as fi bagat minim un r9 270x acolo.

| bugativeyRO a răspuns:

Nu stiu unde ai gasit tu 550Ti la un pret bun, dar cu 570 Lei iti cumperi una care sa te tina cativa ani de-acum incolo http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ Eu o am pe cea de la Asus, 1GB si am rulat WarThunder maximum, ProjectCars high, WatchDogs Med-High si multe altele la un FPS 30+ deci n-ai probleme cu ea. Dar sa te fereasca sfiintii sa iei R7 240 :)

Răspuns utilizator avertizat
| Jipa95 a răspuns (pentru bugativeyRO):

Da ce are breh r7 240? Am eu varianta de la sapphire 1gb ddr5 si mi-a rulat gta V pe 1920x1080 preset medium ~40fps. Watch gogs pe 1440x900 preset med-high, si etc. Este o placa foarte buna bazata pe tehnologii mai noi.

| bugativeyRO a răspuns (pentru MrHello):

La 570Lei, 30FPS CONSTANT e super suficient

Răspuns utilizator avertizat
| bugativeyRO a răspuns (pentru Jipa95):

Gta 5 full HD 40 FPS? :))) vrajeala...
https://www.youtube.com/watch?v=sph6cjJeRdI

| Jipa95 a răspuns (pentru bugativeyRO):

Esti cu capu? Aia ii varianta MSI DDR3. Eu am rulat jocul cu cea de la sapphire de 1gb ddr5 care fata de modelele GDDR3 are o latime de banda tripla ceea ce imbunatateste performantele in jocuri. Plus de asta am crescut frecventele procesorului grafic si a memoriei la maxim din overdrive, iar cu ultimul driver disponibil optimizat de asemenea pentru jocuri precum GTA V am avut un fps chiar si mai mare de 40 in locuri nu foarte aglomerate din joc.
Pe 720p scoate peste 60fps in benchmark-uri https://www.youtube.com/watch?v=rnYpta3AP6o
Asa ca prietene inainte sa faci un search pe google ca mai apoi sa comentezi aici airea cu gura aia plina de rahat mai documenteaza-te un pic.

| bugativeyRO a răspuns (pentru Jipa95):

Gura plina de rahat o ai tu ca eu nu am venit cu expresii de acest fel la adresa ta asa ca hai, valea ca ocupi spatiu. Intr-adevar, varianta DDR5 este mai buna dar totusi : http://www.game-debate.com/....../index.php
E cu 200 Lei mai ieftina dar la anul o schimbi iar pe cand 750-ul te mai tine 3-4 ani cu setari peste medium.

| bugativeyRO a răspuns (pentru MrHello):

Apai du-te si ia-ti gtx 960 daca vrei 60+ care e pret dublu cat bugetul tau,.

Răspuns utilizator avertizat
| Jipa95 a răspuns (pentru bugativeyRO):

Nu m-am inselat cand am spus ca esti cu capu'. Omu a vrut sa-si ia un 240 sau 550ti si tu arati diferenta dintre un 240 si 750. Macar de nu recomandai un r7 260x la acelasi pret care matura cu 750-ul ala pe jos din orice aspect. Dar cum esti limitat in ceea ce priveste cunostintele tale tehnice in acest domeniu, ma retrag si te las in frustrarea ta.

| bugativeyRO a răspuns (pentru Jipa95):

Da, cum spui tu, oricum esti paralel cu benchmark-urile dintre nVIDIA si amd.