| octav005 a întrebat:

ce diferente este intre windows 7 si windows 8. care este m-ai bun? care ia mai multe resurse din memoria RAM?

11 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

8 ia mai mult dar asta nu inseamna ca nu e mai bun...

| octav005 explică (pentru lpavel):

Si atunci merita trecerea de la windows 7 la 8?

| gelu1970 a răspuns:

Mai mult ram consuma 7
insa daca e sa aleg intre cele doua sisteme de operare aleg 7.
ai intrebat care e mai bun: 7

| octav005 explică (pentru gelu1970):

Da. adica care dintre cele doua se misca m-ai fluent in aplicatii, net, video, youtube

| gelu1970 a răspuns (pentru octav005):

Windows7. e mai stabil, nu da erori. windows 8 si 8.1 au fost "lasate balta" si ca sa incerce sa schimbe imaginea unui sistem de operare scos in graba ca raspuns la expansiunea celor de la google, cei de la Microsoft au reusit ceva cu 10.
acesta din urma incepe sa castige teren si deocamdata nu da probleme asa cum a facut 8 la vremea sa. eu folosesc 7 si 10.
8.1 a reusit sa ne aduca aminte de ceea ce a fost windows vista.

| dragosbogdan001 a răspuns:

7 mi se pare mai bun, sau cel putin asa zic eu...

| DryIce a răspuns:

Windows 8 trebuia sa fie mai rapid. Cand e nou instalat merge super rapid, iar dupa cca 1 luna se duce naibii rapiditatea si apar bugurile. Smecheria lui de a face mai rapid si de a se adapta userilor a fost preluata si imbunatatita de windows 10 prin tehnologia Cortana (care si spioneaza btw). Dar wds 10 e la inceput si nu prea e stable. Asadar cel mai stable ramane windows 7 ultimate. xD

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Serviciul a lui windows 8 si 8.1 care se adapteaza userilor e superfetch. (dupa o luna serviciul asta tine cpu si hdd la 100% utilization si asta e un bug). Ulterior superfetch a fost transformat in cortana. (care si el e buguit momentan ca e prea nou). Who needs super speeds, windows 7 cu un ssd merge foarte bine.

| MagicDream a răspuns:

| Thomas2014 a răspuns:

Mie mi se pare mai bun 8 ruleaza mai bine

| Csaszar_Alex_1984 a răspuns:

Diferenta dintre cele doua este meniul.Eu cred ca windows 8 e mai fain pentru ca e mai smecher din punctul meu de vedere.NU stiu exact daca win. 8 ocupa mai multi "RAMI"