| Iuly2001 a întrebat:

Ce inseamna ca un laptop nu are sistem de operare? Trebuie instalat unul sau nu se poate?

10 răspunsuri:
| Giz?z a răspuns:

Trebuie instalat. Bineînţeles că se poate. Nici al meu nu avea când l-am luat. Multe se vând fără OS ca să fie un pic mai ieftine.

Instalarea sistemului de operare e treabă simplă. Durează 25-30 de minute maximum. În unele cazuri, mai mult de-atât durează să bagi driverele. laughing Dar dacă nu te pricepi, poţi să-l duci la un amic care ştie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca se poate altfel ce ai face cu el?

| OnuOnulică a răspuns:

Trebuie sa instalezi altfel nu poti face absolut nimic pe laptop...de obicei majoritatea fabricilor nu mai instaleaza si sistemu de operare din simplu motiv ca te lasa pe tine sa alegi ce sistem de operare vrei sa instalezi.

| dannyel86 a răspuns:

Un dispozitiv fara sistem de operare poarta denumirea, in domeniul IT, de "Free Dos", adica fara program preinstalat. Aceasta sarcina revine cumparatorului, fie instaland un sistem de operare, drivere si softuri necesare de unul singur, apeland la un prieten sau ducand dispozitivul la un service, contracost.

| RaduTN a răspuns:

Un laptop fara OS se numeste Free Dos.
Da trebuie instalat, daca nu ai un sistem de operare nu poti face nimic pe calculator. Poti instala ca OS Windows sau daca vrei tu Linux.

Succes!

| K0sti a răspuns (pentru RaduTN):

"Un laptop fara OS se numeste Free Dos"...cum e aia? Ai o bila neagra pentru asta! Un laptop fara sistem de operare este un...laptop fara sistem de operare! Nici macar hardul nu e formatat! FreeDOS e un sistem de operare, aia inseamna ca are un sistem de operare! Ca nu e ce vrei tu, aia e alta treaba! Priceput? happy

| RaduTN a răspuns (pentru K0sti):

Da, am priceput, eu cand am cautat pe net am gasit asa "FreeDOS = calculator fara nici un sistem de operare" M-am informat prost.

| K0sti a răspuns (pentru RaduTN):

Ok, ti-am retras bila! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca trebuie instalat.Un laptop nu poate functiona fara un sistem de operare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai un laptop nou, informeaza-te, si vezi ce sistem de operare este recomandat. Cele noi prefera Windows 8.