| octav005 a întrebat:

ce windows ar fi cel mai bun sa instalez? pe 32 biti s-au 64biti? eu inca folosesc xp sp2 si sp3. si am 2 gb ram si procesor Intel core 2 duo, 2.13.ghz.

5 răspunsuri:
| octav005 explică:

Atunci as incerca varianta windows 7 ultimate pe 32 biti. ar consuma mult mai putini ram decat pe 64 biti, parerea mea nu ma prea pricep.

| Zaygon a răspuns:

Pune Win 8/8.1 si lasa Xp sa se odihneasca in pace.
Daca mai pui 2 GB Ram atunci sa pui sistem pe 64 biti ca altfel nu ti recunoaste.

R.I.P. XP

| octav005 explică (pentru Zaygon):

Si care este mai indicat pnetru 4gb de ram ddr3 si inter celeron g530 2.4ghz? windows 7 s-au 8. am citit pe forum ca pentru windows 7 ultimate 64 biti iti trebuie peste 4gb de ram. consuma ram pe paine

| Zaygon a răspuns:

Win 7 mananca mult ram. Am avut Win 7 ultimate pe 64 biti pe laptop cu 6 gb ram si tot timpul 2, 5 gb erau ocupati de windows. Am acum 8.1 profesional tot pe 64 si mai mult de 1, 9 gb procese nu am. E mult mai fluid 8.1. Multi il evita din cauza la interfata metro dar chiar e usor de folosit. Recomand 8.1 cu caldura.

| Gagiu_George_1997 a răspuns:

Pe 32 normal, 64 nu cred ca-ti suporta componentele tale + ca o sa iti mearga si greu pe 64