| boss97 a întrebat:

Salut.Cu pot sa fac un overclock la procesor, de la 2.0 sa maresc mai mut, si ce avantaje si dezavantaje are?

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ce procesor? Ce cooler ai pe el?
Avantaje - ''se misca'' mai rapid
Dezavantaje - poti sa-l arzi

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| boss97 explică (pentru neluL):

Procesorul meu este 2. 0Ghz, si eu as vrea sa maresc Ghz

| neluL a răspuns (pentru boss97):

Ce model? GHz-ii aflu eu!
Daca nu stii -> intra start ->run= -> command prompt (cmd)in fereastra scrie -> systeminfo -> asteapta sa se incarce datele si te uiti la procesor.
Sau ->start ->run -> dxdiag
Sau descarca CPU-Z de aici http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/1.67-setup-en.exe

| KodrutZ a răspuns:

Ce frumos ar fi daca ai spune si ce procesor ai... ca sa nu mai vorbesc de placa de baza, ram, sursa si racire.
La intrebarile tale, raspunsurile sint:
1. Depinde de ce am intrebat eu mai sus. Unele procesoare merg overclockate in draci, altele nu, iar totul depinde si de restul componentelor din sistem.
2. Avantaje - viteza mai mare, desigur.
3. Dezavantaje - consum marit de curent, stres mai mare pe sursa/placa de baza, mai multa caldura generata. Povestile cu "se arde mai repede" erau la subiect cu vreo 12 ani in urma, acum sint doar habarnisme ale unora care au impresia ca stiu cu ce si cum se maninca domeniul asta.
P.S. Am avut un Athlon XP 1700+ overclockat care a mers vreo 4 ani la mine in sistemul de zi cu zi, stind pornit cam 24/24. Procesorul mai merge si in ziua de azi, in schimb mi s-au umflat condensatorii de pe placa de baza si se pare ca mai murise si altceva, nu a mai mers dupa ce au fost schimbati. Functionare insa cam 4 ani, daca nu mai bine, asta in regim de 24/24, 7/7, cu maxim o saptamana pe an cind mai plecam din localitate si (uneori, nu intotdeauna) il inchideam.
P.S. 2 Athlon X2 4000+, overclockat intr-o veselie intre 2007-2012, placa de baza cu condensatori solizi, toate componentele merg si in ziua de azi bine mersi, insa le-am dat.
P.S. 3 Placa video HD 4770, overclockata din primavara lui 2009 de cind am luat-o, inca merge bine mersi in sistemul de uz zilnic. Probabil o sa o vind pina pe la vara, daca nu crapa cumva intre timp.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Nelule, abia dupa ce am postat raspunsul am vazut raspunsul tau. No offense intended. Totusi, nu m-as fi asteptat ca tu sa vii cu povestea cu arsul. Nu de alta, dar ai sanse mai mari sa arzi un procesor cu lupa la soare decit prin overclock...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consum mare de energie, erori de calcul, erori pe hdd.
In primul rand iti trebuie o sursa de tensiune cat mai serioasa, Sirtech, OCZ, Corsair.Un cooler mai ai novoie pe carcasa pentru o ventilatie cat mai buna.Un kit de racire pentru procesoare(vezi modelul tau).
In caz ca folosesti memorii de la diferiti producatori sau modele diferite, iar bios-ul rau nu are optiuni de toleranta pe ddr, nu recomand overcloking. Oricum, e costisitor, si cel mai bine e sa schimbi procesorul.E mai ieftin.
Overcloking-ul se face din bios dar si din software.
In general modifici FSB, Vcore si daca ai noroc ridici si multiplicatorul.