| Junseng a întrebat:

Cum creez virusi,keylogger, flod...chesti de genu? Nu vreau sa fac rau nimanui vreau sa stiu pentru mine.O sa le testez pe mine dar in Virtual Box. Vreau sa inteleg limbajul tehnologic, pentru ca stiu ca de obicei sunt creeati in notepad prin comenzi.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Virusii si restul malware-urilor sunt niste secvente de program care functioneaza in background si "isi fac treaba" fara sa le poti observa (eventual se incetineste calculatorul sau telefonul).
Flood-ul nu este "virus" ci un atac de "sufocare" la un server sau alt calculator /dispozitiv, cand se cere acces in acelasi moment din foarte multe locuri, iar severul /calculatorul se blocheaza din cauza suprasolicitarii.

Daca incerci sa studiezi functionarea unui program de virus in Virtual Box, atunci intreg calculatorul se infecteaza, nu numai continutul Virtual Box-ului.

Ca sa creezi un virus- sau alt malware trebuie sa stii foarte bine programare, sa cunosti foarte bine functionarea sistemelor si sa ai si o experienta mare in domeniu.
Pentru a putea scrie un program de virus trebuie sa inveti si sa studiezi foarte intens IT, cel putin 1-2 ani, sa stapanesti foarte bine limbaje de programare, cat si structura sistemelor de calcul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Comenzi in notepad... lool

Ce limbaje de programare stii?
Cum stai cu api urile sistemelor de operare?

Cand ai sa poti raspunde la una din intrebarile de mai sus ai sa ai si directii catre crearea de virusi si alte nebunii

| Adelin24 a răspuns:

Nu prea cred că aplicațiile rău intenționate să se facă în notepad. În notepad poți să scrii html ori ceva pentru web. Pentru programe mai complexe trebuie să știi un limbaj de programare mai avansat ca C# java python și un mediu de dezvoltare(ex. CodeBlocks, Visual Studio, eclipse, etc.)