| BogdanBogdan986 a întrebat:

Cum e mai bine sa tii laptopul atunci cand te joci: cu bateria in el si alimentare de la priza sau fara baterie cu alimentare direct de la priza?

Răspuns Câştigător
| Pop_Tudor_1994 a răspuns:

Cu bateria scoasa si alimentare doar de la priza, pentru ca in timpul jocului se solicita destul de mult laptopul si bateria incalzindu-se destul de tare si daunand "sanatatii" nu doar a ei ci si a laptopului.

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cu bateria in el si alimentare de la priza, cine zice altfel e idiot. Ca sa nu iti moara bateria, lasi laptopul in fiecare saptamana sa isi faca un ciclu complet de descarcare/incarcare. De incalzit oricum se incalzeste si o sa se duca dracului in maxim 2-3 ani (daca ai noroc), ca rahaturile astea ieftine nu sint facute ca sa le forjezi. Vrei jocuri, iti iei consola sau un calculator desktop.
P.S. Pentru idiotii cu scosul bateriei - daca scoti bateria si ai socuri de tensiune/caderi, ia ziceti voi cine o sa le incaseze?

| Rav3n a răspuns (pentru KodrutZ):

Pentru asta se foloseste stabilizator de tensiune, UPS in zilele noastre happy Fara insulte la adresa userilor, daca se poate.

| KodrutZ a răspuns (pentru Rav3n):

UPS pentru laptop, amazing. Daca imi iau laptop care tot are BATERIE in el, de ce as fi tembel sa imi iau si UPS? A, da, ca sa scot bateria din laptop. Aveti o logica de speriat. Nu era nici o insulta, era alint. Adevarul e mai dur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se scoate bateria din laptop!
Numai retardeii fac asa ceva.
Toti producatorii de laptop-uri spun ca scoaterea bateriei pentru pastrare e doar un mit.
Tot ce conteaza e cum o incarci / descarci!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, scoate bateria pentru ca ti se va strica foarte repede, mai ales daca te joci.

| Madalin_Ionut_1996 a răspuns:

Deci chestia cu scosul bateriei din laptop este inutila dupa spusele unui profesor de Programarea si utilizarea calculatoarelor de la universitate.

| Rav3n a răspuns (pentru Madalin_Ionut_1996):

Depinde la ce s-a referit prin inutila. Faptul ca eviti ciclurile repetate va lungi durata de viata a bateriei, e ceva logic.

| CeVorbestiMa a răspuns (pentru Madalin_Ionut_1996):

Explica-ne Sherlock, de ce este inutil sa scoatem bateria din laptop?

| Rav3n a răspuns:

Salut, in general ar trebui sa scoti bateria pentru a evita uzarea ei rapida datorita ciclurilor repetate de incarcare/descarcare happy

| Rav3n a răspuns:

Acest articol iti va da raspunsul la toate intrebarile :) http://batterycare.net/en/guide.html