| SJ001 a întrebat:

Cum pot sa declar un sir de numere in Python? Adica daca fac for i in range(n): a[i]=i imi spune ca nu am delcarat pe a.
Dau funda

3 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

A egal [1, 2, 3, 4]

| SJ001 explică (pentru StefanKogut):

Pai vreau sa il declar in functie de n adica A=[1, 2,3...n] unde n poate fi oricat de mare deci nu merge asa

| StefanKogut a răspuns (pentru SJ001):

Cumva ai o eroare logica in algoritmul tau, pentru ca daca nu ai nicio metoda si/sau niciun moment in care poti afla marimea stivei, nu poti lucra cu ea, deci as merge pe ideea ca felul in care enunti problema de rezolvat este eronat, ori pur si simplu nu ai nevoie de o stiva (vezi functia recursiva) fie poate ca o singura stiva nu rezolva corespunzator problema... Necunoscand exact ce vrei sa faci, mai mult decat asta nu pot sa speculez.