| myhay999 a întrebat:

Daca achizitionez un nou procesor pentru placa mea de baza, trebuie schimbat si coolerul? Multumesc!

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

De obicei procesoarele noi vin cu cooler in pachet, deci nu trebuie sa iti faci griji.
Daca e vorba de un procesor sh insa, trebuie verificat tdp-ul. Daca este identic sau mai mic, merge pastrat actualul cooler. Daca este vorba insa de un procesor cu un tdp mai mare, nu mai merge.

| mihai69 a răspuns:

Nu. Dar nu uita să pui pastă!

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Nu.

| T4zu a răspuns:

Salut.
Pentru inceput vezi sa fie compatibil socket-ul procesorului cu soketul placii de baza.
Daca este acelasi processor, sau este compatibil cu socket-ul placii de baza, nu trebuie alt cooler, insa trebuie sa achizitionezi o pasta termoconductoare si sa o inlocuiesti pe cea veche. (Cea mai buna pasta termoconductoare este cea cu particule de argint, este mai argintie la culoare).