| andreiminion a întrebat:

Dacă am un laptop cumparat acum o lună și vreau să-i fac update cu încă o plăcuță ram si un ssd, pierd garanția?(Laptop Asus X571GT-AL176 luat din Altex)

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Metoda oficială:

În acest caz, pe perioada garanției, orice upgrade hardware trebuie făcut la un service autorizat. https://www.asus.com/......stionform/ Se cumpără înainte componentele ce se doresc a fi folosite și se duc (se trimit prin curier) pentru montaj. După montaj, cei de la service vor trece pe garanție noile componente și vor pune o ștampilă.

Din păcate, lucrurile la orice service nu se fac de pe o zi pe alta, astfel că poate să dureze ceva până se montează noile componente. Iar montajul se face contra cost, normal.

Metoda românească:

Se apelează la un băiat priceput cu degetuțe fine, care poate desface laptopul fără a-l zgâria prea tare. Se face upgrade-ul hardware și se păstrează componenta originală, pentru a se monta la loc în cazul în care laptopul e nevoie să fie dus la garanție.

Unele modele de laptopuri (de obicei gamele de laptopuri medii sau de business) nu necesită desfacere completă pentru upgrade hardware – multe au un capac în spate care se scoate ușor și oferă acces la hard disk și la memoriile RAM.

1 răspuns:
| Andreimihaitaureete a răspuns:

Da o pierzi