| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, daca am un procesor sa zicem i5 6600k 3.9cu turbo boost care vreau sa l achizionez si am o racire buna si este overclokat la 4. 5ghz, iar temperatura este optima, exista vreun risc, ma va tine mai putin? Daca da cam la ce valoare mai apropiata de stock ar trebui sa-l setez ca sa nu-i scada durata de viata?

6 răspunsuri:
| adyzone a răspuns:

Risc exista, si trebuie sa il ti la setarile recomandate de producator, dar daca are temperatura optima, o sa te tina mult si bine.

| danutzu96 a răspuns:

Daca functioneaza in parametrii din fisa tehnica ( tensiune de alimentare, temperatura, frecventa la care a fost proiectat...) rezista mult si bine(am un pentium 4 pe 775 care are 10 ani si inca functioneaza ). Te poate tine chiar si 10-20 de ani (Apar altele mult mai performante pana atunci.)

| bogdan12321132231 explică (pentru danutzu96):

Ala poti sa il arunci sau sa ii faci oc pana crapa nu e bun de nimic dupa 10ani.

| danutzu96 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Eu am spus ca un procesor are viata lunga. Acum nu il mai folosesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala vine deblocat din fabrica...va tine putin doar i cazul in care el nu vine deblocst din fabroca si il mesteresti tu.

Va functiona la capacitate maxima fara nici o problema.

Funda?

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Nici un procesor nu vine din fabrica overclockat, oc se face din bios maresti multiplicarea si dupa cresti si voltaju.