| Mario1999 a întrebat:

Daca doresc sa achizitionez un aparat DSLR, insa fara obiectiv, doar body, si sa cumpar ulterior un obiectiv, cum voi sti care obiectiv se potriveste cu apartul meu? Sau sunt universale?

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Nu sunt universale, fiecare body are o anumita montura, iar atunci cand cumperi un obiectiv trebuie sa verifici cu ce body-uri este compatibil.

Un obiectiv Canon nu va fi niciodata compatibil cu un body Nikon, si nici invers.

Exista insa si producatori care fac obiective si pe monturi Canon si pe monturi Nikon. Cei mai mari dintre acestia sunt Sigma si Tamron.