| anonim_4396 a întrebat:

Daca incarc telefonul cu o baterie externa si la 70% aceasta ramane fara energie afecteaza bateria telefonului? Dar daca o incarc de la 30-40% si nu de la 10-15%?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Incarcarile partiale nu afecteaza bateriile. Din contra, faptul ca nu se incarca de la un nivel scazut si nici nu se merge pana la 100% prelungeste durata de viata a bateriei.

| DeeJayMarius a răspuns (pentru LinxCont):

Am citit pe un site ca este important sa nu fie intrerupta incarcarea intre 50% si 80%. Este adevarat? Si este bine sau rau sa las telefonul la incarcat dupa ce se termina incarcarea? Gen sa las telefonul noaptea la incarcat.

| LinxCont a răspuns (pentru DeeJayMarius):

Nu am auzit sa fie rau daca se intrerupe incarcarea intre 50 si 80.
Peste noapte nu e rau, (incarcarea se opreste automat), insa daca incarcarea nu e supravegheata si se strica ceva, bateria se poate strica, se produc gaze, se incalzeste si poate lua foc, poate exploda (daca incarcarea nu se opreste auromat).

De aici http://www.gamersnexus.net/......management
din acel tabel, deduc ca la descarcari de 100%, am 300 cicluri de incarcare, deci 300 ori 100 = 30000 (energia folosita) si continuand obtin

100% DoD ori 300 = 30000

50% DoD ori 1200 = 60000

25% DoD ori 2000 = 50000

10% DoD ori 3750 = 37500

De aici trag concluzia ca cea mai mare cantitate de energie se obtine daca descarcarea se face pana in jurul valorii de 50%, urmata de o incarcare pana aproape de 100%.

Deci e mai rentabil sa incarc bateria de la 40% - 50%, nu sa o las sa se descarce prea mult.

Durata de viata a bateriei se scurteaza si daca e mentinuta mult timp la o incarcare apropiata de 100%

| DeeJayMarius a răspuns (pentru LinxCont):

Multumesc mult!