| MiniMawe a întrebat:

Salut! Daca pun la laptop un monitor secundar, acesta va afisa la o rezolutie mai buna decat laptopul? Ca acum am un televizor conectat iar la rezolutie maxima tot se vede neclar. Un monitor ar fi mai bun?

5 răspunsuri:
| dge18 a răspuns:

Logic că o să se vadă fain dacă monitorul este unul performant!

| NLS a răspuns:

Va afisa rezolutia lui maxima.
DAR ca fapt divers, rezolutia unui monitor e mai mare (cu mult) decat a unui TV.
Datorita marimii fizice a ecranului.

Ce rezolutie are laptopul, si ce rezolutie au TV-ul si monitorul pe care doresti sa il conectezi in locul TV-ului?

Deasemenea, ajuta sa stim si marimea diagonalei in cazul celor doua (TV si monitor).

| halogen001 a răspuns:

Daca se afiseaza aceeasi imagine simultan pe laptop si pe monitor (sau TV), atunci se va afisa pe ambele ecrane imaginea la rezolutia cea mai mica si in consecinta daca laptopul are rezolutia ecranului mai mica decat TV-ul sau monitorul si se alege sa se redea imaginea simultan pe ambele ecrane, rezolutia va fi aceea a laptopului, adica cea mai mica dintre rezolutiile maxime ale celor 2 ecrane.
Daca se reda imaginea doar pe TV sau doar pe monitor si monitorul sau TV-ul are rezolutie mai mare decat laptopul, atunci se poate alege din setarile Windows-ului rezolutia maxima a TV-ului sau a monitorului.
(Daca se alege modul ecrane extinse, atunci va avea fiecare ecran rezolutia lui maxima si vom avea 2 ecrane pornite simultan, dar cu imagini diferite.)

| halogen001 a răspuns:

Eu am rezolutia ecranului unui laptop 1366 x 768, a monitorului/TV-ului 1920 x 1080 si pot folosi rezolutia maxima dupa cum se vede in imagine: http://imgur.com/IltPUdC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba rezolutia de pe desktop sau nVIDIA. Poti sa pui orice rezolutie dar sa fie acelasi aspect