| NexoliNu a întrebat:

De cateva zile am o problema cu pc-ul. Cand il pornesc este CPU Usage 100% si imi merge foarte greu. Dupa ceva timp isi revine la normal. Nu cred ca este de la un virus deoarece l-am scanat cu un anti-virus destul de bun si nu detecteaza nimic. Am cautat pe net mai multe posibilitati si nu a mers mai nici una. Stiti cumva ce pot face? Am sa las mai jos componentele pc-ului.

Procesor AMD A4 5300 Dual-Core 3.4 Ghz Socket FM2
Placa de baza ASRock FM2-A55M-VG3
HDD Toshiba500GB 7200rpm
DVD Writer Samsung SH-224DB/BEBE
Placa video Gainward Nvidia GeForce GT630 GT630 1GB DDR3 128bit
Memorie Kingmax DDR 3 2GB 1333MHz

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Dupa cat timp isi revine?
Cred ca ai prea multe programe in Startup. Intra in start ->run -> msconfig -> da click pe tabul STARTUP -> aici spune-mi ce programe ai bifate (doar cele bifate).

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| NexoliNu explică (pentru neluL):

Am doar Avast(anti-virusul) si Realtek HD Audio Driver.

| NexoliNu explică (pentru neluL):

Am doar Avast(anti-virusul) si Realtek HD Audio Driver. Si isi revine cam dupa 5 minute dupa ce conectez netul. Deci cred ca e un program ce necesita conexiune la internet. Stii cumva cum pot vedea cat consuma programele? Stiu ca trebuie combinatia ctrl+alt+del dar nu stiu unde sa ma uit.

| neluL a răspuns (pentru NexoliNu):

Dupa cat timp isi revine la normal?
Deschide Task Manager la Procese in momentul cand e 100 % si fa un print screen, posteaza rezultatul aici.

| NexoliNu explică (pentru neluL):

Am sa postez cand o sa il deschid din nou. Deocamdata nu pot. Sunt cam ocupat. Maine ai poza.

| neluL a răspuns (pentru NexoliNu):

Netul il conectezi manual sau se face conexiunea automat?
Porneste calculatorul cu antivirusul inchis -> se vede diferenta?
Ai gadgeturi pe desktop?

| NexoliNu explică (pentru neluL):

Manual. Nu am gadgeturi pe desktop. O sa incerc sa il pornesc maine fara anti-virus. Mersi oricum. Ai funda!

| NexoliNu explică (pentru neluL):

AI aici o poza cand am CPU Usage 100%. http://postimg.org/image/4pbt5b98t/
Nu merge sa opresc Avast-ul sa nu porneasca odata cu windows-ul. Debifez in msconfig Avast-ul si dupa ce dau apply si ok mi se bifeaza singur la loc.

| neluL a răspuns (pentru NexoliNu):

E OK acolo! Descarca /instaleaza/scaneaza/repara/restart pc
Advanced SystemCare de aici
http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html

Revino cu un reply!

11 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca nu ai scanat cu Bitdefender sau Kaspersky, nimic nu e destul de bun! Asa ca ia-o de la inceput!

| gelu1970 a răspuns:

Ai multe aplicatii ce se starteaza odata cu windows

| valentin75 a răspuns:

Salut! Iti trebuie dvd-ul cu sistemul de operare (cand faci asta sa ai netul scos). Vezi pe aici...
http://www.sevenforums.com/......ecker.html
Poti verifica memoria si sursa, cateva teste. Daca nu merge deloc si ai ceva timp reinstaleaza sistemul! Daca face la fel si dupa instalare inseamna ca ai o problema hardware nu software.