| laeimbrea a întrebat:

Salut, de curând mi-am cumpărat o presa multifuncțională cu care pot imprima tricouri, de toate.

Aveti idee cu ce programe as putea sa imi fac eu imaginile pentru imprimare?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Presa nu cumva este pentru serigrafiere? In acel caz trebuie sa folosesti program care este capabil sa separe componentele monocolore (cel putin 3 + bw ), cum este Corell Draw sau alte programe vectoriale de desen (cum este Gimp). La serigrafiere, ceea mai grea faza este sa suprapui exact sitele, pentru a combina perfect culorile dorite.

Pentru alte proceduri de imprimare rareori se folosesc prese.

| cristi202 a răspuns:

Ai citit cartea de instructiuni? Acolo ar trebui sa specifice cu ce programe e compatibila presa. Din cate stiu eu, orice aparat care are nevoie de un program, vine insotit cu un cd-dvd pe care e inscriptionat un program anume. Si de regula, primesti si instructiunile de instalare.
Daca nu ai nimic in acest sens, cum ti s-a zis deja, cele de grafica vectoriala, cum e CorelDraw, sunt cele mai bune. Insa te vei izbi de doua probleme: programul, chiar daca e compatibil, trebuie "potrivit" cu presa, nu vrei ca in program sa ai o nuanta, iar la iesire sa ai una (usor) diferita, sau daca vrei sa imprimi ceva central, si la iesire sa iti iasa in partea de jos, sa zicem. Ai nevoie de un specialist care sa iti faca sa functioneze totul cum trebuie. Si mai e si problema folosirii programului. CorelDraw e foarte simplu in utilizare, din cateva clickuri poti face extrem de mult, dar tocmai asta il face dificil de invatat. Mie mi-a luat o iarna intreaga cu o versiune de acum depasita sa invat, dupa Help, doar lucrurile de baza, cu care sa pot crea o imagine de nivel incepator-mediu. E genul de care te intrebi dupa ce ai invatat cum de e atit de simplu insa ti-a fost atit de greu sa inveti.
Sper sa nu fi luat aparatul la second-hand, fara program, iar cand va fi sa folosesti vreun program, sa descoperi ca niciunul nu e compatibil, si de aceea a fost vinduta presa.