| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de curand mi-am updatat biosul iar acum cand vreau sa pun placa video *ati hd 3200* la 512 mb din bios, nu se salveaza, adica se pune pe auto dupa ce pornesc pc-ul, bateria cred ca merge pentru ca ceasul se salveaza. Ce este de facut? Mentionez ca daca o setez la 128 tot pe auto se pune.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E din cauza ca, biosul detecteaza placa video cu buffer dinamic, la care se adapteaza "din mers". Conditia e sa ai minim de 2x mai mare memorie RAM disponibil decat cea a memoriei video.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Iar daca voi schimba placa de baza cu una noua de acelasi tip se va rezolva problema? am 3gb ram.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg, ce te deranjeaza daca se pune pe "Auto"?
Asta inseamna ca-si calculeaza parametrii de functionare (frecventele) fara sa fii nevoit sa intervii manual.

La fel se calculeaza (auto) si frecventa BUS-ului, procesorului, al memoriilor RAM, etc.