| anonim_4396 a întrebat:

Salut, deci am un laptop HP dv6, si anul trecut i-am schimbat placa de baza pentru ca era arsa de la caldura, oricum, de atunci de cand am pus-o nu imi mai merg senzorii care puteam sa schimb volumul si sa inchid wifi-ul, si acum recent am observat ca daca pun o mufa jack de la un sistem 5.1 la laptop nu se aud decat doua speakere, de ce? nu cred ca este de la drivere pentru ca sunetul se aude.

3 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Nu cred ca poti sa dai sunet 5.1 printr-un singur jack cum are laptopul
Daca vrei sunet 5.1 iti trebuie o placa de sunet dedicata
http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/creative/x-fi-surround-pro-51/

| shannygelu a răspuns:

Instaleaza driverul media pentru senzor iar sunetul e normal ca din laptop iasa stereo adica se aude in 2 difuzoare ca sa se auda in 5, 1 ar trebui sa ai o placa de sunet 5.1 cu 3 mufe asa poti seta din sistemul audio sa dai 5.1 daca ai aceasta optiune pe sistem

| skzstyle a răspuns:

Nu ati inteles. Nu se aud decat doua boxe cand pun mufa in laptop, si am 3 mufe la laptop, pentru sistem, casti si microfon. Si daca ar fi asa sa se auda doar la 2, de ce cand pun mufa la telefon, se aud toate 5?