| EduardCr a întrebat:

Salut, deci sa incep cu inceputul, mi-am cumparat un Procesor si o Placa de baza si cand sa le instalez am observat ca placa de baza are slot sata 3, iar dvd-writerul si hard diskul au slot ide, am cautat niste adaptoare si la un moment dat am gasit unul : "Adaptor Gembird 1x IDE Female - 1x SATA Male + 1x Molex Male, bidirectional
Denumire: Adaptor Gembird 1x IDE Female - 1x SATA Male + 1x Molex Male, bidirectional
Cod producator: SATA-IDE-2
Garantie tehnica: 24 luni
Garantie de conformitate: 24 luni
General
Tip Adaptor
Tip cablu IDE - SATA
Pentru Transfer date
Conector 1 1x IDE
Tip conector 1 Female
Conector 2 1x SATA
Tip conector 2 Male
Conector 3 1x Molex
Tip conector 3 Male
Caracteristici - Supports Serial ATA 1.0 interface with data transfer rates up to 150 MBytes/sec
- Supports all UDMA-33/66/100/133/150 IDE hard drives and most ATAPI devices"
Asta este descrierea lui, as vrea sa va intreb daca ar putea sa mearga, din dvd-writer vine un cablu ide care intra in hard-disk, iar din hard-disk intra in placa de baza, ma intrebam daca merge ca acel cablu ide care iese din hard-disk si intra in placa de baza sa il bag in acest adaptor si din adaptor sa bag cablul sata 3 in calculator
P.S : Daca doriti sa va documentati singuri despre acest adaptor ca sa aveti habar despre ce este vorba cautati "Adaptor Gembird 1x IDE Female - 1x SATA Male + 1x Molex Male, bidirectional" si il gasiti pe PcGarage... Multumesc

1 răspuns:
| CPAElites a răspuns:

Man? Precis pc-ul tau vechi era vreo prastie? Spune-ne specificatiile la pc-ul vechi ...si modelul placi de baza si al procesorului care le-ai cumparat