| DariusAnonim01 a întrebat:

Detin 1000 de lei si doresc sa achiziționez un smartphone. As dori ca acesta sa aiba ecran HD si sa fie bun pentru utilizarea de zi cu zi. Totodata as vrea ca acesta sa fie destul de bun pentru utilizare in urmatorii doi ani. Multumesc anticipat! Dau funda. happy

Răspuns Câştigător
| vladutcornel a răspuns:

Pentru mine, sub 1000 de lei aș cumpăra un Xiaomi Mi4, pentru că are 3GB RAM și bateria de 3000 mAh ar trebui să fie suficientă pentru ecran de 5". Problema e că are doar 16 GB memorie de stocare și nu are slot de card. Așa că dacă faci multe poze și filmulețe cu telefonul și nu le descarci pe calculator, s-ar putea să nu fie suficient.
În general, la prețul ăsta găsești telefoane care sacrifică unele componente (le fac mai slabe).
Eu mă uit în primul rând la RAM. Dacă e sub 2 GB, îl exclud din start, dar chiar și atât poate fi puțin pentru următorii 2 ani. Apoi bateria trebuie să fie cel puțin 2500mAh. Telefoanele cu ecran mai mare consumă mai mult bateria, așa că mă uit să fie raport bun între baterie și ecran.
Și procesorul e important. Telefoanele serioase au 4 sau 8 nuclee, iar eu mă uit să aibă cel puțin 2GHz.
Nu în ultimul rând, mă uit să fie o companie serioasă, ca să nu mă aleg cu o "chinezărie". Xiaomi e companie chinezească, dar e destul de mare, a 3-a ca mărime după Samsung și Apple.
Mai găsești telefoane destul de bune la mâna a 2-a, dar eu m-am lecuit după ce mi-am dat seama că unii chiar nu au grijă de telefon

3 răspunsuri:
| bogdan1413 a răspuns:

Samsung Galaxy J5, Galaxy S4 mini, Galaxy Grand Prime

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi diverse modele la linkul :
http://www.emag.ro/......ricedesc/c

http://www.pcgarage.ro/......e-24-luni/

Toate cele bune!

| Xaya a răspuns:

Samsung j1. Este foarte bun! Incearca sa intrii pe eMAG si sa compari Samsung-uri! Vezi care-i mai bun! Funda?