| PyroFox a întrebat:

Salut, detin un laptop DELL iar de curand am probleme cu incarcatorul. Am un alt incarcator de la un HP care se potriveste exact (mufa) dar difera amperajul.

DELL: 19, 5 ( 4, 62 A)
HP: 19 ( 4, 74 A)

Pot folosi pentru DELL laptopul de la HP, astfel evitand achizitionarea unui incarcator nou?

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Da!

| gelu1970 a răspuns:

Da

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu sunt probleme daca amperajul este mai mare.
Ar putea sa apara probleme la unele laptopuri care nu "recunosc" alimentatoarele de la alte marci.Dell-ul chiar sufera de asa ceva.Biosul sau fiind in masura sa recunoasca tipul de alimentator conectat, daca are puterea necesara etc.In cazul in care nu-l recunoaste nu mai incarca bateria.
Poate alimentatorul original nu mai transmite semnalul de identificare.

| SasNetRomania a răspuns:

Da poti cat timp nu se depasesc peste 2 v si peste 1 a este ok