| Warchild a întrebat:

Salut.
Detin un sistem :
Motherboard- ASUS P7P55D-E PRO socket1156
CPU: I5 760
RAM:10 GB-1033mHz
Sursa: Rasurbo 650W
De curand mi-am upgradat sistemul cu o noua placa video si anume MSI R9 380 4GB, in locul celei vechi(GT430).
Am montat placa si alimentato de la sursa cu un conector 6pin si un adaptor molex/6pin.Detin 2 ventilatoare Noctua de 120 mm unul fata jos celalat spate sus.
Temperatura placii video este de 63 gr in iddle si peste 70 gr in jocuri.In rewievuri scrie in iddle 44 gr iar in full load 66 gr, pe alte siteuri spune ca 63 de gr nu e problema.Am pornit Far Cry 4 si dupa jucat aproximativ 15 min s-a auzit o pocnitura si mirosea a ars.Voi duce unitatea la un diagnostic hardware,dar problema e ca nu inteleg de ce aceea temepratura ridicata chiar si cu capacul lateral dat jos si,ce a cauzat defectarea Pc-ului care nu mai porneste. Ledurile pe placa de baza se aprind,nu porneste nimic,nici sursa, nici ventilatoarele.

Răspuns Câştigător
| Claudiu1905 a răspuns:

Trebuia sa activez limitatorul de frame, fie al jocului, de obicei numit vsync, fie al placi video. Altfel un joc produce sute sau chiar mii de frame si pune in dificultate orice placa video. Din proprie experienta consider 55 C temperatura maxima. Desi procesorul grafic rezista la 65 C uzura e prea mare

1 răspuns:
| CPAElites a răspuns:

Sursa ieftina ( POCNITOARE ) + configuratie care consuma ~480w in full load = artificii