| Dariius a întrebat:

doresc sa imi construiesc un pc din rumatoarele piese
Procesor AMD FX X6 6300, 3500MHz, 14MB, socket AM3+

Memoriii Kingston HyperX Savage 8GB(2x4GB), DDR3, 1600MHz, CL9, 1.5V, XMP

placa video NVIDIA GeForce GT 430 GPU

Placa de baza ASRock 960GM-VGS3 FX, Socket AM3+

imi va fi de ajuns o sursa de 250w?
sursele difera dupa tipul de carcasa?

1 răspuns:
| vidii a răspuns:

Procesor puternic, memorie ram multa..si ne inecam la placa video care este extrem de slaba. Sursele toate sunt la fel pe partea de conectivitate, difera producatorul si calitatea, pentru ca nu putem compara o sursa de 600w de 50 lei si una de 400w de 250 lei, pentru ca cea de 600w e o pocnitoare chinezeasca care nu doar ca nu scoate cei 600w, dar nu dispune de protectii, la prima fluctuatie de tensiune daca ai "noroc" ti-ai prajit pc-ul, de asta sa nu te zgarcesti la sursa, componentele nu le-ai ales prea bine, te pot ajuta raspunzandu-mi la urmatoarele intrebari
1.Ce buget ai?
2.La ce il vei folosi?
3.Ai nevoie de monitor/tastatura/mouse..sau ai deja?