| Adutzu2 a întrebat:

Eu am net prin cablu la calculator. Ce trebuie sa cumpar ca calculatorul sa genereze Wi-fi sa pot intra si pe telefon pe net?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ok, intrebarea e cam aiurea ca sa nu zic altfel, iar unele raspunsuri de mai sus is vai de mine.
1. Trebuie sa cumperi un router.
2. Calculatorul tau nu genereaza nici un wifi :)) Oricum ai spune, nu are ce sa caute genera acolo.
3. Jipa recomanda adaptor wifi. O mare mare tampenie sa faci ce spune el, ca de obicei(eu is obisnuit). Sunt 2 probleme la tamenia lui: 1. telefoanele nu se pot conecta la hotspot de la pc. Doar alte laptop-uri/pc-uri cu wifi se pot conecta. Si problema 2, ce sens are sa cumperi asa ceva, si sa te chinui, sa tii si pc-ul deschis cand vrei net pe cinestie-ce.

Cum ziceam. Iti trebuie un router wireless. Recomand http://bit.ly/1mb39LT daca vrei ceva ieftin dar foarte stabil si cu semnal ok. Pentru genul ala de routere, trebuie sa ai abonament de internet de maxim 100mbps. Daca insa ai abonament de 200mbps-500-1000mbps, ai nevoie de : http://bit.ly/1mb3uyf Daca insa vrei foarte ieftin, sa fie macar http://bit.ly/1mb3y0I (nici chiar cele de 40 lei).

http://totallasttutorial.weebly.com/......reless-rds

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ai nevoie de un dispozitiv ce îi spune router.
Ce este un router?
Ei bine este un aparat electronic ce seamănă cu un reciver Tv, dar mult mai mic, ce îți va transforma internetul primit pe cablu în internet pe unde radio, și tot o dată folosind acest dispozitiv poți conecta simultan 4-10 calculatoare pe cablu(folosind porturile lan) și să ai și net pe unde radio(wifi) simultan, cu mențiunea că banda de internet se va împărții la numărul de calculatare conectate la rețeaua ta de internet, deci viteza de net va scădea în funcție de câți îs conectați la router.
Aceste routere se împart în funcție de viteza de transfer de date pe wireless și distanța radială(la 360 grade) în câmp deschis maximă de unde te poți conecta.Modelele de calitate toate au o viteză de transfer de date de 300 mb/sec și o rază de acțiune cuprinsă între 300-800 metrii în câmp deschis, pe când cele mai ieftine(pe care te sfătuiesc să le eviți că de banii ăia vor și funcționa) nu vor putea atinge astfel de performanțe chiar dacă în specificațiile tehnice scrie dă cică ar face asta, și de regulă viteza de transfer de date wifi este de 150 mb/sec, ceea ce înseamnă că real nu vei avea viteză de net mai mare de 10 mb/sec chiar de ai net pe cablu de 100mb.sec,versus cele de 300mb/sec unde vei avea viteză de net și de 80 mb/sec pe wireless(fără fir).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie un router. Un imbecil ti-a spus de adaptor. Adaptorul primeste si prin USB introduce in computer. Routerul emite. Deci iti trebuie un router sa emita si apoi daca routerul are iesire prin cablu il montezi si la computer. Daca nu iti trebuie si un adaptor la PC.
Uite si niste explicatii aici: http://www.blasterzone.ro/care-este-diferenta-intre-un-router-si-un-switch/

| Jipa95 a răspuns:

Nu iti trebuie decat un adaptor wireless nu foarte puternic, decat sa emita in toata casa : http://www.altex.ro/adaptor-usb-wireless-tp-link-tl-wn723n

Il bagi frumos in pc, iti descarci un program de pe google sa faci hotspot ( sa poti sa dai net mai departe cu el ), si voila!

Bft!

| Adutzu2 explică (pentru Miagy):

Banuiam ca un router dar nu stiu cum functoneaza, ca din explicatiile ălora nu am inteles nimic

| Marinescu_Alex_1995 a răspuns (pentru Adutzu2):

Tu vrei ca PC-ul tau sa fie pe post de router, dar nu cred ca poti pentru ca nu ai wireless la el. Daca ai laptop merge cu programul MyPublicWifi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adutzu2):

Routerul este un aparat in care bagi cablul de la internet si el emite semnal in toata casa. Poti lua internet cu telefonul si cu tableta dar cred ca la pc nu vei mai putea avea internet daca pc-ul nu are placa wirelles.e ochestie ce se baag in pc si are o antena.

| K0sti a răspuns (pentru Adutzu2):

E si complicat de inteles! Routerul e o scula care imparte semnalul de net la mai multe calculatoare, tablete, telefoane, atat wireless, cat si wired!

| Adutzu2 explică (pentru K0sti):

laughing Stiu ce e ăla un router si ce face.

| K0sti a răspuns (pentru Adutzu2):

Pai daca stii de ce mai intrebi? Dupa intrebarea pe care ai pus-o, concluzionam extrem de usor ca habar nu ai. Daca totusi ai, cum ai spus ulterior, inseamna ca ai pus o intrebare inutila. Cum intrebarea este inutila, vrei primi de asemenea niste raspunsuri inutile!
Iti dorim succes!