| AnonimZeus a întrebat:

Salut "everybody". Am și eu un pc cam bătrânel din vreo 2004, el era bunicel sau chiar foarte bun pe vremea aceea dar acum nu știu dacă mai valorează ceva. Am un laptop, dar parcă nu aș renunța la el, aș vrea să-l fac să mai meargă din când în când. Am pus o plăcuță de 1GA de RAM și una de 512 dar văd că nu o citește, procesorul este Intel(R) Pentium(R) 4CPU 3.06 GHz (2CPUs), iar placa ATI Technologies Inc. Radeon X300/X550/X1050. Am instalat win 7 pe 64 şi am observat că nu a instalat şi driver pentru placa video, am descărcat vreo 8 şi nu a mers niciunul, grafica e foarte proastă şi se mişcă foarte greu. Aş vrea ceva sfaruri cu ce aş putea să-i fac şi de ce nu un link cu driver pentru placă. Aştept răspuns, cine vrea poate să bage skype : gaby.messy (Nu sunt copil, e făcut în copilărie). Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| laurentiu80 a răspuns:

Salut. In primul rand ti-ai ales versiunea de windows 7 pe 64 de biti, ceea ce este recomandat sa ai cel putin 4 gb ram ca sa il poti rula decent. Iar pentru placa video, windows 7 nu are suport, dar este compatibil cu cel de pe vista, in cazul tau vista x64, unde il poti descarca de aici : http://support.amd.com/en-us/download

| AnonimZeus explică (pentru laurentiu80):

Crezi că ar fi mai bine să pun un XP? Şi să-i instalez driverele? Aş vrea să-mi meargă bine pe net şi să mai joc metin, câteodată laughing

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cand o sa descarci driverele care trebuie...
Le gasesti la ATI, dar nu pentru 7, incearca-le pe alea de Vista!

| dannyel86 a răspuns:

Din pacate, producatorul ofera doar softuri pentru Windows Xp, Vista. Pentru Windows7 ai doua variante: ori instalezi un utilitar pentru drivere, care sa le detecteze si sa le instaleze automat de pe internet, ori folosesti Compatibility Mode, pentru a putea instala drivere de Xp si Vista pe Windows7.
http://www.dummies.com/......ows-7.html

| JamilaGizeh a răspuns:

Nu e batran, maica,...e fosila deja rolling on the floor))

| AnonimZeus explică (pentru JamilaGizeh):

Fosilă fosilă dar şi-a trăit gloria, metin2ro la puterea x

| Capa1 a răspuns:

Pfoai, mai bine iti iei altul nou, deoarece ai un pentium, slabut, iar placa e cam slaba, ori iti iei placa noua, si un procesor mai bun ori iti iei altul, eu am un Intel core 2 duo de 7 ani da mi-am schimbat placa video deoarece aveam aceeasi problema acuma tu ai si procesor-ul slab.
Sper ca te-am ajutat.