| tomitza a întrebat:

Ieri mi-am cumparat iPhone 4 si am o intrebare : prima data trebuie incarcat un anumit timp mai mult decat de obicei sau cum? Trebuie asteptat sa fie descarcat iar dupa aceea incarcat?

Răspuns Câştigător
| ronin33dan a răspuns:

Nu trebuie incarcat mai mult decat este necesar, la acumulatori model nou nu exista efectul de memorie care-i omoara! Incarcarea se face normal fara nici o exagerare de timp.Singura recomandare care exista, este ca primele 5 incarcari sa fie complete si nu de urgenta, adica daca se descarca a-l las 10 min la incarcat ca trebuie sa plec. Pur si simplu faci incarcarea cand esti avertizat ca nu mai ai acumulator. Ce omoara acesti acumulatori este descarcarcarea lor definitiva, adica folosim sau lasam telefoanele pana se inchid singure.Asta este singura mare greseala, in acest caz substanta activa din ei devine solida si moare.Succes si sa-l stapanesti sanatos!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare telefon trebuie lasat la incarcat primele 3 dati 12 ore si telefonul trebuie sa fie inchis altfel bateria ta nu va dura mult si deja nu prea se mai gasesc baterii pentru telefoane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o aberatie ce spune JustMe... Cel putin in ceea ce priveste iPhone! Nu trebuie incarcat nici un anumit timp... il poti incarca normal. Eu 3G-ul nu l-am incarcat sau "formatat" la inceput si ma tine si acum 3 zile bateria.

| caryciu a răspuns:

Da trbe sa astepti sa se descarce de tot si dupa aia sa-l pui la incarcat