| iSwag a întrebat:

Ieri mi se tot inchidea PC-ul. Am deschis speed fan si ziceam : "98 de grade... nu-i bai, merge inca un meci pe lol". azi imi aparea ceva cu "windows startup" si o chestie imagine alba cu scris alb happy Nu puteam sta sa faca acel "restore" pentru ca se inchidea, asa ca am hotarat sa curat PC-ul. (era plin de praf blalbalblal- etc). Acum merge bine (55 grade maxim). Cand incerc sa ii dau shutdown imi apare imaginea of moarte:
*Fundal albastru care aminteste de windows XP* si un scris alb : "A problem has detected and windows has been shut down (eu i-am dat shut-down de fapt :/) to prefent damanj to your computer. Atat am putut invata.

Ce as putea face?

(Are legatura ca sursa miroase a gratar si cateva fire sunt topite?)

Imi trebuie o solutie temporara, sa nu ia foc pana in vara... ca alta sursa nu mai cumpar (Am colectie de 5 (cam 180 de lei bucata). Cand le spun prostilor de la service sa imi puna cateva ventilatoare de carcasa nu vor )

17 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Incearca sa reinstalezi windows daca nu-si revine du-l la service, alta solutie nu ai. Bafta!

| iSwag explică (pentru lpavel):

Stiu mai bine sa rezolv o problema de fizica cuantica dintr-un manual scris in japoneza decat sa reinstalez un windows.

Nu imi trebuie un CD?

| lpavel a răspuns (pentru iSwag):

DA iti trebuie, e o poveste mai lunga... mai bine apeleaza la un prieten sa-l instaleze!

| iSwag explică (pentru lpavel):

Costa mult intr-un service?

| lpavel a răspuns (pentru iSwag):

Depinde ce probleme ai, nimeni nu stie pana nu vede...

| iSwag explică (pentru lpavel):

Ma refer la reinstalarea windows-ului.

| lpavel a răspuns (pentru iSwag):

Aaaa nu, cred ca ii dai o bere, un suc si gata happy La un service te costa intre 50 lei si 100 lei maxim! Bafta!

| iSwag explică (pentru lpavel):

Cred ca ma duc la service. O sa pot face focul cu el daca il las pe mana unor prieteni, si-asa e rablagit saracul sad

| iSwag explică (pentru lpavel):

Inca o intrebare: Cum pot sa inchid PC-ul? Cand dau shut-down imi apare bsod-ul ala care imi cere sa dau restart. Cum l-as putea inchide? happy

| lpavel a răspuns (pentru iSwag):

Scoate-l din priza, altfel nu stiu... happy

| iSwag explică (pentru lpavel):

O sa imi apara iar chestia cu "windows restore" :/.

| lpavel a răspuns (pentru iSwag):

OF! Nu intelegi! NU-l mai folosi pana nu reinstalezi windows ca NU mai merge cum trebuie, nici n-o sa mearga pana nu reinstalaezi daca asta e problema, dar asa se pare...

| iSwag explică (pentru lpavel):

Ok... cred happy

| lBroken69 a răspuns:

Du-te la alt service, la care sa iti puna.
E o prostie sa nu iti puna ventilatoare.
Iar tu exagerezi, vede-ai ca ai 98 de grade, ti se putea topi procesorul.
Dar tu ai mai jucat un meci de L.O.L.

| iSwag explică (pentru lBroken69):

Ba nu. nu exagerez. Pacat ca nu am facut screenshoturi.

speedfan imi arata TEMP 1 (habar nu am care o fi ala) si 110 grade. daca lasam totul in bara si inchideam chestiile neimportante ajungea usor-usor la 64.

| xDanyxDany a răspuns:

Pai ar trebui sa schimbi pasta de la procesor si pasta de la placa video (daca ai dedicata) si sa vezi rezultatul, daca tot asa face, dezinstaleaza toate driverele cu iobit uninstaller (pentru ca el sterge tot, uninstallerul din windows lasa fisiere in urma) si intra pe site-ul official al placii de baza si ia ultimele drivere aparute si instaleaza-le. Pe site-ul official intri asa: desfaci capacul de la pc si te uiti pe placa de baza si identifici numele ei si modelul si scrii pe google, intri pe primul link si cauti suport, download sau ceva de genu', si la placa video intri pe amd.com/drivers sau nvidia.com/drivers

| iSwag explică (pentru xDanyxDany):

Da, cand l-am curatat am vazut ca nu mai aveam delooooooc pasta termoconductoare (mai era putina dar era uscata si prafuita) pe procesor. Habar nu am care e placa video laughing

Cu temperatura nu MAI am probleme. 39 de grade

Am dezinstalat odata driverul de la placa video (voiam sa dezinstalez flashplayer si am dat din greseala pe ceva cu iNvidia) si se vedea ca si cum as fi dat zoom 250%...