| NakaTaka a întrebat:

Salut.Ieri vorbeam cu un prieten și când voiam sa ii trimit un mesaj nu am putut. Am găsit problema și am observat că nu mai am internet la PC deși modemul functiona excelent. La acea iconita jos pe taskbar pentru internet arata un X ca și cum nu as avea modemul băgat în priza. Cum as putea sa rezolv.Țin sa spun ca Wi-Fi îmi merge iar problema este ca nu se realizează conectarea dintre modem și calculator.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Verifica cablul care iti intra in pc.

| NakaTaka explică (pentru darrio2007):

Am verificat, sunt conectate bine. Oricum eu nu am umblat deloc la cabluri.

| darrio2007 a răspuns (pentru NakaTaka):

Spui,totusi, ca ai wi-fi.Este de la routerul tau? Eu, cand pica netul, scot modemul din priza 10-15 secunde apoi il bag iar.In acest fel se reseteaza.Si apoi merge normal.

| Kampion a răspuns:

Verifica cablurile, s-ar putea sa fie de la net, daca iti apare un x suna la providerul de internet si apoi o sa iti aduca 2 baieti care o sa iti repare routerul

| NakaTaka explică:

Modemul meu funcționează perfect. Am încercat sa îl resetez dar nu. Mie totuși îmi apar becurile pentru internet ca și cum ar merge dar pe pc arata de parca nu as baga modemul în priza.

| Kampion a răspuns (pentru NakaTaka):

Ai pc sau laptop?

| NakaTaka explică:

Pc am.

| NakaTaka explică:

Am sunat la deranjamente dar ei spun ca sunt reparații în zona mea, dar modemul îmi arata ca am net.

| NakaTaka explică:

Am sunat pe cei de la net și spun ca sunt reparații în zona mea.

| BroSafarii a răspuns:

Salut, am avut si eu aceeasi problema de curand, incearca sa faci ce-ti spun:
1. Verifica imbinarile cablului cu cutiutele alea mici unde se face conexiunea internet - telefon/ internet - calculator. Verifica daca sunt bagate corect atat alea cat si mufele de la unitate (eu nu aveam bagata intr-o vreme mufa aia cu numerele, in cazul meu) cat si cele de la modem. Verifica si cablul din exteriorul casei.
2. Incearca sa dai restart la modem.
3. Repara conexiunea prin " http://192.168.1.254/ " in caz ca esti pe telekom...
4. Asigura-te ca ai platit netul (uneori la mine poate mai uit sa il platesc, si beculetele tot se aprind...)
5. Suna la cei de la net, si explica-le situatia, iti vor da niste indicatii. In caz ca problema persista, cheama pe un instalator de la internet, iti rezolva el (odata am avut o problema tot asa, de la un stalp vecin cu al meu, tot era platit, in regula becurile se aprindeau, si la fel ca si la tine aparea " X " pe aia de la taskbar, i-a facut o vizita si s-a rezolvat ).

Cam atat, sper sa il repari cat de curand, ca ii naspa sa nu ai net, eu nu am avut 1 sapt. si am crezut ca mor :)). Funda?

| GangsterWolf a răspuns:

Asta mi s-a intamplat si mie router-ului, din cauza panelor de curent, aceste aparate se pot arde...din aceasta cauza nu mai merge netul. FUNDA?

| NakaTaka explică (pentru GangsterWolf):

Deci ție ți s-a stricat modemul. Și îți mai apăreau becurile cum trebuia sa arate când ai net? Mie îmi apar, și nu am avut pene de curent.

| GangsterWolf a răspuns (pentru NakaTaka):

Da.