| xXGaBiXx a întrebat:

Imi explica si mie cineva care-i treaba cu socket-ul unui procesor? Vreau sa imi cumpar un procesor nou si din cate am vazut e de socket 1150, pe cand placa mea de baza e LGA 775.
Sunt sanse ca placa de baza sa nu fie compatibila cu un procesor cu un astfel de socket?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Socketul e o mufa, e un dispozitiv cu contacte care face legatura dintre procesor si placa de baza. Acel socket are un anumit numar de contacte 1150 sau 775 sau alt numar care trebuie sa coincida cu contactele procesorului. Atat socketul cat si restul circuitelor din placa de baza sunt facute pentru un anumit tip de procesor. Compatibilitatea cu un anumit procesor se poate vedea pe site-ul producatorului placii de baza si poate sa fie dependenta si de biosul instalat in placa de baza. Poate exista si situatia in care procesorul se potriveste in socket (acelasi numar de contacte), dar nu functioneaza cu placa de baza daca biosul nu contine softul necesar functionarii acelui procesor. In general insa, procesoarele care se potrivesc in socket functioneaza, insa ca sa fim siguri, nu e rau sa vedem ce spune producatorul placii de baza, daca versiunea biosului instalat in placa de baza suporta acel procesor. (Poate fi necesara schimbarea versiunii de bios inainte de instalarea noului procesor.)

| xXGaBiXx explică (pentru LinxCont):

Sa inteleg ca procesoarele pe socket 1150 sunt cu mult mai bune/rapide decat cele pe 775 nu?

| LinxCont a răspuns (pentru xXGaBiXx):

Nu cu mult, dar sunt mai rapide, iar placile de baza pentru 1150 folosesc si memorie mai rapida ddr3.

Se poate vedea ce viteza au pe http://www.cpubenchmark.net/

Se cauta pe google dupa denumirea procesorului si se merge pe link-ul ce contine https://www.cpubenchmark.net/

Exemplu pentru e8400 pe 775 avem 2178 cpu mark
http://www.cpubenchmark.net/cpu.php? cpu=Intel+Core2+Duo+E8400+%40+3.00GHz

pentru un procesor Intel Pentium G3460 @ 3. 50GHz avem 3682 cpu mark

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php? cpu=Intel+Pentium+G3460+%40+3.50GHz

deci e mai bun g3460

Pentru a folosi un procesor pe 1150 avand placa de baza pe 775, trebuie schimbata si placa de baza si memoria.

| xXGaBiXx explică (pentru LinxCont):

Mi-as cumpara la mana a 2-a un Intel Core 2 Quad Q9650 (200 lei) dar ma gandeam sa stang mai multi bani si sa schimb 60% din computer incluzand placa de baza cu socket 1150, DDR3, memorii RAM 6GB la frecventa de 1600Mhz, si un procesor Intel G3260 3.3Ghz, iar placa video ramana cea actuala un GeForce GT 630. Totul m-ar costa 600 lei. Poate cu DDR3 m-ar ajuta la urmatoarele jocuri precum Revelation Online, Lost Ark ce par putin mai mofturoase.

| LinxCont a răspuns (pentru xXGaBiXx):

E mai bine asa cu un procesor nou, placa de baza si memorii noi. Quad Q9650 consuma mai mult curent si e mai greu de racit. G3260 e mai nou si are viteza mai buna, e mai optimizat si nici nu consuma asa de mult curent.

| xXGaBiXx explică (pentru LinxCont):

Revin cu 3 intrebari care ma tot framanta.
1. Pot avea o memorie RAM de 1600 mhz si una de 1333 mhz? Sau nu sunt compatibile?
2. Nu cred ca producatorii au vreo legatura, adica sa am una Vengeance si una Zappelin nu?
3. Trebuie ca RAM-ul sa fie pereche de exemplu 2 x 2Gb sau 2 x 4Gb? Sau pot folosi una de 2Gb si una de 4Gb?

| CPAElites a răspuns (pentru xXGaBiXx):

1) Da!
2) Poti pune ram de la producatori diferiti.
3) Nu trebuie sa fie pereche... Poti sa folosesti si 1x2gb + 1x 8gb...

Presupun ca PC-ul are o sursa PETARDA ( de ~80 lei ). Spune modelul si numele producatorului!

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Socket-ul (soclul) procesorului este asemanator cu mufele cu multe picioare.

Fiecare tip are un numar dat de conexiuni si o forma de aranjament.
Ca urmare, soclurile (socket-urile) diferite nu se potrivesc.
E ca si la chei, este nevoie de una potrivita ca sa intre si sa functioneze.

| K0sti a răspuns:

Normal ca nu e compatibila, ca de aia unul e 1150 si altul 775... e greu?

| CPAElites a răspuns:

Nu!
Mai gasesti doar second hand procesoare pentru acel socket.
Iti recomand Core 2 Quad Q9650.

| H5K a răspuns:

Salut, socket 775 e vechi, nu mai gasesti procesoare noi decat pe olx..sau alte site-uri. Daca vrei procesor nou trebuie sa schimbi si placa de baza... Placile de baza socket 1150/1151/1155 sunt compatibile numai cu procesoare de acel socket, sper ca te-am lamurit, daca nu. Ma intrebi orice. O zii buna.

| Slaysc_Snk_2000 a răspuns:

Daca placa ta are socket 775 nu poti pune decat procesoare cu acest socket un procesor bun e aida core 9550 si are socket 775