| Cipi231 a întrebat:

Salut! Imi poate raspunde cineva la intrebarea asta?
Ce placa video pot pune pe placa de baza Asus prime a320m-k.

1 răspuns:
| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Cand vrei sa iti achiziționezi o placă video, trebuie să te uiți daca este compatibilă si la același nivel cu procesorul. Poti afla asta, comparând passmarkurile ( punctele obținute de fiecare în parte ), ca sa nu existe stadiul să fie bottlenack, adică să fie procesoru sau placa mai bună decât cealaltă.
În primul rând, când vine vorba de achzitionarea unei placi video, trebuie să te uiți daca aceasta suporta PCI Express 1.6 sau 3.0. Dacă placa de baza este 1.6 iar placa video 3.0 nu are nimic, doar ca va funcționa 95% din puterea ei. ( insesizabil).
Pentru filme, photoshop, browsing, iti recomand de 1 gb, mă gândesc ceva de la AMD Radeon.
Dacă dorești ceva mai medium ar merge de la 2, precum un GTX 750 +.
În perioada asta se cumpără placi, pentru mining de criptomonede, iar faptul asta a dus ca toate stocurile să fie 0, si pretul să crească cu 20-30%, propun sa mai astepti sau să o iei sh, cu riscul sa fie minată.
Mult succes, sper ca ti am oferit informatii utile.