| Bilii a întrebat:

Salut, imi puteti da niste idei de casti de pc in care sa se auda bine, sa nu se auda bazait la microfon si intre 50-150lei?

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Eu nu folosesc căști pentru că pot afecta auzul dacă volumul e dat la maxim.
Bâzâitul de la microfon e din cauză că nu se folosește cablu ecranat.
Căști cu bâzâit redus sunt de obicei cele cu conectare USB.
Având conectare USB, căștile au placă audio integrată, iar legătura de la căști la placa de sunet integrată și mai ales de la microfon la placa de sunet e scurtă și nu mai captează bâzâit, iar legătura la PC se face prin cablu USB ce transportă semnal digital imun la bâzâit.
Prin urmare căștile bune se regăsesc printre cele conectate la USB. Asta nu înseamnă că toate căștile USB sunt bune, dar sunt șanse mai mari să fie mai bune și fără bâzâit.
Dacă mufa USB e mare atunci cel mai probabil conține placa de sunet și apare din nou problema cablului lung de la microfon la placa de sunet și sunt șanse să se audă din nou bâzâit, deci trebuie ca placa de sunet să fie în căști, nu la capătul firului în mufa USB sau la mijlocul cablului spre mufa USB.
O altă problemă la unele căști e că stau foarte apăsat pe urechi și devin în scurt timp foarte incomod de purtat, deci e bine dacă se poate scădea presiunea pe urechi. Dacă sunt cu cadru metalic se pot întinde puțin, dar dacă sunt pe cadru de plastic sunt șanse să se rupă dacă vrem să le mai slăbim presiunea.

În concluzie eu aș căuta căști USB care au placa de sunet în căști sau pe fir aproape de căști, să nu aibă mufa USB mare (pentru că atunci placa de sunet e în mufa USB și se pierde avantajul distanței mici dintre microfon și placa de sunet și apare bâzâitul), să aibă cadru metalic ca să le pot lărgi să nu mă doară urechile de la ele și aș citi review-uri ca să văd ce spun și alții despre ele.