| RaulB1997 a întrebat:

Salut,imi puteti spune,care se pricepe, care e faza cu turbo boostul la un procesor Intel core i5 6600 (non K)? L-am cumparat de vreo 2 luni, si in orice test sau stresstest l-am supus nu imi crestea frecventa la 3.9 ghz, ramanea la 3.3 si imi arata ca este solicitat la 100%. Oare trebuie sa fac vreo setare in BIOS? Sau boostul porneste in alte circumstante?

Răspuns Câştigător
| songoku10002002 a răspuns:

Daca placa ta are buton de turbo, sau in bios ai aceasta optiune, atunci da. Este un procesor care e limitat in overclock. La o setare de turbo, merge in 3. 9Ghz

1 răspuns:
| EneCristian a răspuns:

Verifica in bios ( fii atent ai nevoie de racire serioasa) oricum multe sunt blocate sau limitate in overcloking.